Norges Bank har holdt styringsrenta på rekordlave 0,5 prosent siden mars 2016, og ekspertene venter at den forblir lav, inntil videre.
Likevel kan bankene snart komme til å øke boliglånsrentene fordi det blir dyrere for bankene å låne penger.
– Når kostnadene til bankene nå stiger, regner vi med at de kanskje kan komme til å velte noe av dette over på sine kunder, sånn at kundene får en renteøkning på sine lån, sier sjeføkonom Kari Due-Andresen i Handelsbanken til NRK.
Rentemøte torsdag

Hanne reiste til London: – Det tok en halvtime å finne ut av det norske leger har fundert på i sju år
Selv om rentene kan være på vei oppover både i Norge og internasjonalt, ser ekspertene for seg at det historisk sett vil være billig å låne penger i lang tid.
– Til tross for renteøkningene ser realrenten ut til å holde seg på et fortsatt lavt nivå de nærmeste tre årene, skrev Statistisk sentralbyrå (SSB) i mars.
Norges Bank har neste rentemøte førstkommende torsdag, og det er ventet at sentralbanken holder styringsrenta uendret.
Venter ikke nye signaler

Taxisjåførene nektet å kjøre tobarnsmor: – Det føltes helt absurd
– Det er ikke ny renteprognose og mest sannsynlig skaper ikke møtet de store bevegelsene. Norges Bank kommer til å nevne at inflasjonen er på nedsiden og at ledigheten ikke har falt som ventet, skriver Nordeas sjefanalytiker Erik Bruce i sin analyse.
DNB venter ikke at det kommer nye signaler på torsdagens rentemøte.
– Norges Bank har signalisert heving «etter sommeren» og har dermed ingen hast med å gi ytterligere signaler nå. Det kan vente til neste møte 21. juni – da det også legges fram ny rentebane, heter det i DNBs vurdering foran det kommende rentemøtet.
(©NTB)
Kommentarer til denne saken