(Nettavisen): Mange nordmenn tar julehandelen i Sverige, og ribbesalget vil trolig slå alle rekorder i år. Maximat på Nordby kjøpesenter regner med å selge nesten 100 tonn. Det er ny rekord i butikken på svenskegrensen.
Nettavisen har sjekket hva det koster å fylle handlekurven med julemat i Sverige, og sammenlignet prisene med de samme varene hos Rema 1000 i uke 47.
Vi har regnet om prisene til norske kroner, og regnet ut hvor mange prosent du kan spare på å kjøpe matvarer i Sverige.
Gjennomgangen viser at ikke alt er billigere i Sverige.
Pinnekjøtt får man langt billigere her hjemme. Det sammen gjelder surkålen, og prisnivået på lutefisken tilnærmet lik det samme.
Se tabell nederst i saken.
Spiser du derimot ribbe på julaften, kan en Sverige-tur gjøre godt for lommeboken.
På frossen ribbe er prisen 29,90 kiloen. Til sammenligning må man ut med over dobbelt så mye her hjemme.
Også juleklassikere som gløgg og klementiner får man betale mindre for hos nabolandet i øst.
Se tabell nederst i saken.
Det er også mye penger å spare på å handle inn boksbrus i Sverige. I Norge koster en boks brus 17 kroner inkludert pant, mens den i Sverige koster 4,41 kroner inkludert pant.
(Saken fortsetter under videoen.)
Det må tas med i beregningen at du ikke kan pante svenske brusbokser i Norge.
Reisekostnader bør regnes inn for å finne ut hvor mye du faktisk sparer på å handle i Sverige sammenlignet med i Norge.
Produkt | Pris i Norge (Rema 1000) | Pris i Sverige, regnet om til NOK (Maximat Nordby) | Du sparer |
Klementiner (kg) | 17.90 | 6.90 | 64% |
Ribbe (kg) | 69,00 | 29,90 | 59% |
Gløgg (500 cl) | 39,90 | 19,90 | 53% |
Pepperkaker (300 gram) | 14,90 | 10,30 | 35% |
Lutefisk (kg) | 49,00 | 49,90 | |
Pinnekjøtt (kg) | 129,00 | 149,00 | |
Surkål (pk) | 6,90 | 9,90 |