Romerike har gjennomgått store forandringer siden kalenderen viste 1920.

Offisiell statistikk viser at det bodde bare 75.410 personer i våre kommuner for 100 år siden.

For 50 år siden, i 1970, var det bosatt 150.701 innbyggere her.

Ved siste årsskifte, 1. januar 2020, bodde det 310.092 personer på Romerike.

Lørenskog-rekord

Går vi inn på tallene for hver enkelt kommune, har Lørenskog en helt spesiell rekord.

I løpet av 100 år har bygdas folketall økt med formidable 1.337 prosent, fra 2.884 til 41.460.

Rælingen mangler litt på å se 1.000-tallet, men 909 prosent vekst siden 1920 er også bemerkelsesverdig høyt.

På 3. plass finner vi Nittedal med 674 prosent økning på 100 år.

Gjerdrum på topp

Holder vi oss til 50-årsperioden 1970-2020, er det kanskje noe overraskende Gjerdrum som har størst vekst med 186 prosent, fra 2.404 til 6.890.

Videre følger Ullensaker med 166 prosent økning og Lørenskog med 146 prosent.

Også for perioden 1920–1970 hadde Lørenskog størst vekst, med 483 prosent, Rælingen 417 og Nittedal 265 prosent.

Hurdal hadde lavest vekst gjennom 100-årsperioden, 67 prosent og for perioden 1970-2020, med 27 prosent.

Folketallet i Eidsvoll og Aurskog-Høland økte bare med henholdsvis 16 og 17 prosent i perioden 1920–70.

2019-kartet

Fra 1. januar 2020 gikk Skedsmo, Fet og Sørum sammen til Lillestrøm kommune, Aurskog-Høland gikk sammen med Rømskog, mens Nes overtok Rånåsfoss i Sørum.

Gjennom årenes løp har det også vært diverse andre kommunesammenslåinger, men alle gamle tall er lagt inn i forhold til hvordan kommunekartet så ut fram til utgangen av 2019.


192019702020
Aurskog-Høland 9.19410.84016.724
Sørum5.7018.16018.488
Fet3.4366.33811.860
Rælingen1.8359.49218.530
Enebakk3.2664.70211.110
Lørenskog2.88416.82641.460
Skedsmo10.74930.55356.317
Nittedal3.13211.45124.249
Gjerdrum1.6472.4046.890
Ullensaker6.64314.85239.625
Nes9.37212.95122.410
Eidsvoll11.59013.48625.436
Nannestad4.2616.41314.139
Hurdal1.7002.2332.854





75.410150.701310.092