Gruppa skal blant annet identifisere flaskehalsene som hindrer høy testkapasitet, og vurdere nye teknologier for hurtigtesting, opplyste Guldvog på regjeringens pressekonferanse om koronasituasjonen torsdag.
– Vi snur nå hver stein for at samfunnet skal fungere så normalt som mulig. En av de tingene vi da må jobbe med, er testing, isolering og smittesporing i kommunene, sier han.
Også Folkehelseinstituttet (FHI), de regionale helseforetakene og Direktoratet for e-helse skal delta i prosjektet.
– Regionale helseforetak jobber nå med å skalere opp testkapasiteten ved sine laboratorier, sier Guldvog, som samtidig understreker at kommunene fortsatt må rekruttere nok personell til å sikre både høy nok testing og smittesporingsarbeidet.
Samtidig viser den siste befolkningsundersøkelsen at flere er blitt skeptiske til å teste seg.
– Mange har frykt for å bli den ene som har smittet mange andre. Til dere som er bekymret for dette, vil jeg si: Smittesporingsarbeidet er helt anonymt. Det betyr at dersom du tester positivt, vil ikke ditt navn bli nevnt videre. Det håper vi kan bidra til at terskelen for å teste seg blir lavere, sier Guldvog.
(©NTB)
Kommentarer til denne saken