Sunn og poppis

Ungdom foretrekker idrettsungdom med gode holdninger, men det er ikke derfor Monica Kristiansen (16) er i treningsstudio på Jessheim en tidlig morgen.

Publisert 05.01.2006 kl 23:00 Oppdatert 05.01.2006 kl 23:00

Tips en venn på e-post:

...
SPORTY: Monica Kristiansen (16) fra Jessheim trener bare for å komme i form, ikke for å kare til seg en plass i den ungdomsgruppa som er mest populær.
...
UTEN BETYDNING: Lennart Karstensen (til høyre) og Stian Skaret synes det er viktigere med personlige egenskaper enn hvor gode folk er i idrett når de velger sine venner.

– Jeg trener bare for å komme i bedre form, sier Monica, der hun sitter og tråkker på sykkelen.

Om trim på treningssykkel kvalifiserer for å bli med i gruppa "Idrettsungdom" er uvisst, men en ny undersøkelse viser i hvert fall at det er denne typen ungdom som ungdom liker best.

Monica har hørt om en lignende undersøkelse før, og resultatet er lite overraskende for henne.

– Er du enig i rangeringen?

– Ja, ganske. Jeg ville personlig flyttet dem som røyker hasj opp på andreplass på den upopulære lista, men ellers synes jeg det stemmer ganske godt.

Sunne og ikke avvikere

Undersøkelsen er utført av forskerne Kåre Heggen og Tormod Øia. De har spurt 11.000 13-19-åringer over hele landet om forskjellige ting. Resultatet kommer snart i boka "Ungdom i endring. Mestring og marginalisering". Et av spørsmålene var altså hvilke grupper som er populære og upopulære hos andre ungdommer. Generelt sett er det ungdom med sunne kjerneverdier som idrett, arbeid for gode karakterer, avholdsfolk, kristne og miljøvernaktivister som scorer høyt både hos jenter og gutter. Avvikere som nynazister, hasjrøykere, taggere og motorsykkelgjenger kommer dårlig ut i undersøkelsen hos begge kjønn. Jenter med silikonpupper er – kanskje ikke overraskende – ganske populære blant gutter, og ganske upopulære blant jenter. Homofile ungdommer er upopulære hos gutter, mens disse ikke står på jentenes upopulær-liste i det hele tatt.

Ikke så viktig

Stian Skaret (28) fra Kløfta og Lennart Karstensen (24) fra Jessheim trener også jevnlig på Spenst.

– Jeg trener for å komme i bedre form og få mer energi. Hverdagen krever mer og mer, og da hjelper treningen meg med å mestre hverdagen bedre, argumenterer Stian.

– Dessuten trener vi sammen, og det er sosialt og motiverende å være to, legger Lennart til.

Gutta ser ikke på seg selv som idrettsungdom, og selv ville de satt denne gruppen litt lengre ned på lista.

– Det er ikke det som avgjør om folk blir populære hos meg, i hvert fall, sier Stian.

– Det er viktigere med personlige egenskaper som lojalitet, ærlighet og at vi har det gøy sammen. Om de tar vare på kroppen sin eller ikke, er ikke min sak.

Siden de er litt over målgruppa for undersøkelsen kjenner de seg ikke helt igjen i at ungdom som går på fritidsklubb er så populære, og begge mener at de som ikke drakk var litt utenfor da de selv gikk på ungdoms- og videregående skole, men ellers er også de enige i rangeringen.


TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Thor Woje
Nettredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.