Barnets beste blir ikke ivaretatt

Barnets beste er ikke å holde henne på en institusjon hvor hun mobbes


Det skjer

GALLERI ROMERIKE

POPULÆRE BILDESERIER

Norges vakreste fra Kløfta

...

Uteliv uke 34

...

Nyfødte uke 34

...
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

SJEKK TERNINGKASTENE!

...
Terningkast: 4

Lettfordøyelig spenning

Lettfordøyelig spenningLes anmeldelsen
...
Terningkast: 6

Skruk og Masha Vahdat: I vinens speil

Flerkultur, ja takkLes anmeldelsen
...
Terningkast: 5

Lekkert gangsterspill

«Mafia II» lar deg oppleve livet som banditt i etterkrigstidens USA. Les mer


Lesernes egne bilder

Publisert 30.11.2006 kl 23:00 Oppdatert 30.11.2006 kl 23:00

Tips en venn på e-post:

Barnevernssaken med den 11 år gamle romeriksjenta med norsk mor og gambisk far har fremdeles ikke fått noen lykkelig utgang. Snarere tvert imot. I går kunne RB fortelle at jenta er plassert på en "verstinginstitusjon" et annet sted på Østlandet. Ifølge advokaten til jentas norske familie, Simon Stende, opplever 11-åringen mobbing, blant annet som følge av sin hudfarge.

Jenta bor på institusjonen for problembarn på åttende uka, og det er liten tvil om at ungen selv lengter til sin norske familie. Advokaten påpeker som rett er, at barnevernet må finne et annet, passende avlastningshjem for henne så lenge denne saken pågår. Den aktuelle institusjonen er ikke noe blivende sted for ei frisk, oppegående jente uten problemer, hvis vi da ser bort fra de vanskeligheter barnevernet har påført henne med oppholdet.

Ingen barnevernssaker er enkle, og også denne affæren er meget komplisert. Faren er død, og den biologiske mora har slitt med rusproblemer. Hun har nå vært nykter i snart ett år, men føler seg ennå ikke helt klar til å ta over hele omsorgen. En tante og besteforeldrene på Romerike har tilbudt seg å ta seg av jenta inntil mora er klar. Jentas gambiske stemor, som en periode var gift med hennes far, har vært i landet for å hente jenta etter beskjed fra barnevernet. Men for en drøy måned siden satte tingretten foten ned: 11-åringen skal bli i Norge inntil videre, og foreldreretten er delt mellom jentas biologiske og juridiske mor. Retten slår fast at hun ikke kan tas med til Gambia – et høyrisikoland for kjønnslemlestelse – uten at den biologiske mora samtykker. Kjennelsen er midlertidig. Saken skal endelig avgjøres på nyåret.

Barnets beste må alltid være det viktigste. Det kan umulig være å holde jenta på en institusjon hun åpenbart mistrives i. Når barnevernet blant annet forsvarer oppholdet med at jenta må skjermes mot press fra mediene, må vi si oss forundret. Norsk presse har meget strenge interne regler, nedfelt i Vær Varsom Plakaten, som vi følger i alle saker som omhandler barn.

Uten pressens innblanding, er muligheten stor for at 11-åringen mot sin vilje allerede hadde vært sendt til Gambia.

Det er vel heller slik at det er barnevernet som ikke liker medienes kritiske søkelys på sin virksomhet. For barnets skyld må nå all eventuell prestisje legges bort i denne kompliserte saken. Aller først må jenta ut av institusjonen. Og med den biologiske mora på bedringens vei, bør det ligge til rette for en permanent "norsk løsning" når avgjørelsen skal tas neste år.

...

– En av og på sommer

Meteorologisk institutt har oppsummert sommeren: – Den har vært våtere og litt varmere enn normalt. Les mer

...

Her ble 120 bankkort kopiert

Ti kontoer bekreftet tappet.LES SAKEN!

...

Kjørte på syklist

Bilisten kjørte ut av parkeringshuset og traff syklisten. LES MER!

Krasj på E6

To biler kjørte i hverandre. Les mer

...

Mopedist til sykehus

Kjørte av veien – mistenkt for ruskjøring. Les mer

Fotball Live

fredag 03. sep. kl. 21:00
Island - Norge

Kampstart om:

0 dager 2 timer 49 min. 2 sek.

MEST LESTE SAKER

MEST SETTE BILDESERIER


Medlemmer på romerike.no

Det skjer

Nyheter vi snakker om

Lesernes egne bilder

LOKALE NYHETER - 10 SISTE

LSK-MAGASINET - TOPPSAKEN

...

Fansen boikotter LSK-kamp

Støtter ikke laget på bortebane mot Haugesund.
LES OG DISKUTER!

LOKAL SPORT - TOPPSAKEN

...

Atle jubler for to nye kilo

Hopp-kometen Atle Pedersen Rønsen har Diabetes type 1 og gleder seg derfor over de nye vekt-reglene.Les mer

...

Ketchup og kappsag

Billig mat har lenge vært det samme som kjedelig mat. Les mer

Galleri Egil: Juli

...

LES RB SOM E-AVIS

TEGNESERIER

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Thor Woje
Nettredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.