Stadionstemning: 5
Kampkarakter: 4
Åråsen.
Mål: 1-0 (16.) Magnus Powell (Bjørn Helge Riise), 1-1 Lars Iver
Strand (45.), 1-2 Roar Christensen (77.).
Gult kort: Ingen.
Tilskuere: 7.397.
Målsjanser: LSK 7, Tromsø 6.
Cornere: LSK 6, Tromsø 1.
Dagens kanarifugl: Claus
Reitmaier.
+ Reddet igjen glimrende da Ole Martin Årst kom alene med ham. Tok
ellers det meste greit.
– Et spørsmålstegn om han ikke sto
feilpassert for langt ut på Tromsøs seiersmål. Hadde ingen sjanse til å
rekke ballen som gikk i bue over ham.
+ Jobbet hardt og aggressivt i den perioden LSK førte kampen
- For mange feilpasninger. Kom for sjelden fram i de farlige offensive posisjonene som vanligvis gir LSK målsjanser.
+ Kontrollerte i midtforsvaret i LSK beste periode før pause.
– Burde scoret da han plutselig sto alene rett foran mål på stillingen 1-1 og LSK jaget et seiersmål.
+ Spilte på det sikre etter sin første kamp på seks uker fra start. Viljen til å avgjøre var der da han ble sendt fram mot slutten.
- Ikke sikker nok etter langt avbrekk til å ta det avgjørende grepet LSK trengte da laget begynte å famle.
+ Noen bra frisparkforsøk som ble for svakt utnyttet av medspillerne innenfor 16-meteren.
– Ikke engasjert nok i den offensive kantrollen han fikk i 2. omgang – uten at han skal ha hele skylden for det.
+ Tilbake etter en svak periode han hadde for et par uker siden. Styrte midtbanen, vant dueller, viste muskler – men bare i 30 minutter.
– Sloknet for raskt da laget trengte hans initiativ. Fikk problemer med å følge Tromsø midtbane utover i 2. omgang.
+ Aktiv og god ved noen dødballsituasjoner han med litt balltur kunne omsatt i scoring.
– Stygg pasningsslurv på midten ga Lars Iver Strand en kjempesjanse til å utligne rett før pause. Fant ikke helt plasseringen på midten og kom ikke til sin rett den omgangen han fikk spille.
+ I glimt kunne en se at Mouelhi er en god pasningsspiller – og en type som vil lære den norske typen fotball han må venne seg til.
– Kom til kort utover i kampen, da han opplevde at motspillere var over ham før han fikk orientert seg. Forsvant ut av kampen.
+ Nydelig forspill til LSKs ledermål med et perfekt innlegg til Powell. Hele tida farlig på høyresida med sin hurtighet.
– Fant seg ikke til rette som spiss etter pause – og ble byttet ut etter 59 minutter.
+ Sterk åpning med tre gode sjanser på de første åtte minuttene han kunne scoret på – og som kunne avgjort hele kampen tidlig.
– Sloknet tidligere enn vanlig. Maktet ikke å markere sine styrke utover i 2. omgang.
+ Flott løp inn foran mål da han luktet at innlegget fra Riise ville komme. Scoret elegant med hodet.
– Er ikke farlig nok inne i boksen da LSK begynte å slite og pumpe baller inn i feltet.
(45 min. for Sundgot)
+ Kom inn etter pause. Vant hodedueller og
ville vise at han mente vrakingen var feil.
– Greide bare delvis å vise hva han kan. Problemer med markeringene. Lyktes ikke med å pøse lange baller mot Tromsø forsvar.
(31 min. for Riise)
+ Ville mye og sto på med stor iver for
å avgjøre kampen med en scoring.
– Uvenn med ballen og ikke god nok i en mot en situasjoner. Falt så ofte at det virket som han spilte med lakksko.
(12 min. for Strand)
+ Et par gode vendinger, der han var nær ved
å kunne skape farlige sjanser.
– Ikke tøff nok mot et overbefolket Tromsø-forsvar, som kjempet for tre poeng og ny sesongen i eliteserien.
+ Kontrollerte kampen på en måte der han sjelden var i fokus.
– Burde avblåst Tromsøs frispark som ga utligningen, for det ballen sannsynligvis var i bevegelse.
LSK burde avgjort dette i løpet av den første halve timen. Robert Koren hadde tre store sjanser før Magnus Powell ga laget en oppskriftsmessig ledelse. Den hadde både Rambekk, Kippe og Sundgot sjanse til å øke før Tromsø utlignet i sluttsekundene av 1. omgang.
Hjemmelaget var ikke skjerpet nok de siste 45 minuttene. Det virket som om semifinalen mot Vålerenga onsdag satt i bein og hode. 3-5-2 med Pål Steffen inn ga ikke den samme uttellingen det har gitt i tidligere kamper. Forsvaret var ikke så sikkert som det har vært i flere måneder.
LSK pumpet baller inn i feltet istedenfor å prøve å komme ned til dødlinja, der Strand og Andersson kunne gitt pasninger inn foran mål. Seiersmålet til Tromsø hang faktisk i lufta før det kom, der gjestene før scoringen hadde flere store muligheter.
Vurdert av Per Kristian Torvik.
lørdag
24
september
Lillestrøm - Tromsø 1 - 2
Tippeligaen 2005 - lørdag 24. september kl 16:00, Åråsen Stadion
Les fullstendig kampreferat| Lag | S | V | U | T | P | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Molde | 30 | 17 | 7 | 6 | 54 - 38 | 58 |
| 2 | Tromsø | 30 | 15 | 8 | 7 | 56 - 34 | 53 |
| 3 | Rosenborg | 30 | 14 | 7 | 9 | 69 - 44 | 49 |
| 4 | Brann | 30 | 14 | 6 | 10 | 51 - 49 | 48 |
| 5 | Odd | 30 | 14 | 6 | 10 | 44 - 44 | 48 |
| 6 | Haugesund | 30 | 14 | 5 | 11 | 55 - 43 | 47 |
| 7 | Vålerenga | 30 | 14 | 5 | 11 | 42 - 33 | 47 |
| 8 | Strømsgodset | 30 | 12 | 9 | 9 | 44 - 43 | 45 |
| 9 | Aalesund | 30 | 12 | 7 | 11 | 36 - 38 | 43 |
| 10 | Stabæk | 30 | 11 | 6 | 13 | 44 - 50 | 39 |
| 11 | Viking | 30 | 9 | 10 | 11 | 33 - 40 | 37 |
| 12 | Fredrikstad | 30 | 10 | 6 | 14 | 38 - 41 | 36 |
| 13 | Lillestrøm | 30 | 9 | 7 | 14 | 46 - 52 | 34 |
| 14 | Sogndal | 30 | 8 | 10 | 12 | 24 - 31 | 34 |
| 15 | Start | 30 | 7 | 5 | 18 | 39 - 61 | 26 |
| 16 | Sarpsborg 08 | 30 | 5 | 6 | 19 | 31 - 65 | 21 |
Årets spiller i LSK 2011. Les mer
LSKs toppscorerliste: Les mer
Disse står bak LSK-målene. Les mer
LSKs kortstatistikk. Les mer
Roy Hodgson måtte forlate Liverpool i januar. Lørdag måtte managerveteranen se at gamleklubben fortjent vant 2-0 på The Hawthornes. Les mer
Tross én mann utvist spilte Manchester City seg til 3-1-seier hjemme mot Wolverhampton lørdag. Les mer
Manchester United må klare seg uten Chris Smalling i en måneds tid på grunn av brudd i foten. Les mer