...
GODT PARTI: Andreas Bingen (t.v.), Alexander Lunderød, Christoffer Lunderød, Mats Hellne, Sander Bernhus og Martin Lopez i Sørum Sjakklubbs Ungdom jubler over Romeriksfondet-sjekken som ble overrakt av Line Nordlund i Romerikes Blad. Begge foto: Lisbeth Andresen

Sjekk matt!

SØRUM: – Helt konge! syntes 11-åringene i Sørum Sjakklubbs Ungdom om sjekken på 15.000 kroner som fylkeskretsen fikk fra Romeriksfondet.

Torstein Davidsen
Torstein Davidsen Profil E-post
Publisert 13.02.2012 kl 23:00 Oppdatert 15.02.2012 kl 11:57

Tips en venn på e-post:

...
CARLSEN-ER IN SPE? Martin Lopez (t.v.) og Sander Bernhus er unge sjakktalenter.

Romeriksfondet

  • Romerikes Blad og Hafslunds støtter lag og foreninger som tilrettelegger for aktiviteter for barn og unge.
  • Søknadene vurderes av en jury med representanter fra Romerikes Blad, Hafslund og Lillestrøm kultursenter.
  • Hver måned kåres en vinner som får inntil 15.000 kroner. Månedsvinnere fra mai 2011 til mai 2012 går videre til en finale, hvor det deles ut 50.000 kroner til vinneren. Søknadsfristen er den 15. i hver måned. Søknadsskjema ligger på romeriksfondet.rb.no

Klubbens leder Paul Schmidt mottok sjekken på vegne av Akershus Sjakkrets Ungdom, og trenger slett ikke betenkningstid for å finne ut hva pengene skal brukes til.

Arrangerer NM i april

– De skal gå til nye brett og brikker i anledning NM for skolelag på Sørumsand videregående skole fra 20. til 22. april. Da er det litt flaut å presentere spillerne for «terrengbrett» og en blanding av utrangerte plast- og trebrikker, påpeker Schmidt.

– 15.000 kroner kommer svært godt med i så måte, og brettene og brikkene skal senere lånes ut til klubbene, understreker han. Rundt sjakkbrettene i klubbhuset ved Lørenfallet stadion sitter et parti konsentrerte 11-åringer og pønsker ut neste lovlige trekk, slik de gjør hver mandag kveld.

– Klubben er blant de mest aktive på Romerike. Ved årsskiftet hadde vi 30 medlemmer, deriblant 12 som spiller aktivt, forklarer Paul Schmidt.

Lovende spillere

Blant de lovende, unge Sørum-spillerne som stadig er i trekket for å sette motstanderens konge under angrep og vinne neste parti, er Sander Bernhus og Martin Lopez.

De ble henholdsvis nummer 1 og 2 i kretsmesterskapet i fjor, mens det ble 6. og 7. plass i NM.

– Disse to er nesten blitt bedre enn meg i sjakk – og de har bare spilt i to år! sier Schmidt, som selv ble kretsmester i Akershus både i 2010 og 2006 og gleder seg over god rekruttering.

– Det er moro å spille med andre, svarer Martin på spørsmål om hvorfor han spiller sjakk.

– Hva er vanskeligst?

– Den største utfordringen er at man må være tålmodig.

– Ja, jeg kjenner en som spilte et parti som varte i fem timer! supplerer Sander.

– Skal dere bli sjakkproffer når dere blir store? Sander gliser. – Ja, det er planen, det! svarer han.

Første gang

Dialogansvarlig Line Nordlund i Romerikes Blads opplagsavdeling synes det er hyggelig at pengene fra Romeriksfondet for januar gikk nettopp til sjakkspillende barn og unge.

– Det har aldri skjedd før, og det er jo ekstra moro at de kan få disse pengene nå når de snart skal arrangere NM for skolelag og trenger både brett og brikker, slår hun fast.

Mest lest nå

...

Nå kan du drikke fra begge sider

Med tappekran på begge sider av pappvinen er Scott Casban fra Lillestrøm først i Norge. Les mer

...

Riises nye kjæreste var for sexy for politiet

Sammen med LSK-fansen skapte babene kaos på veien. Les mer

...

Tapte millioner på lekeland

I løpet av fem års drift er det samlede underskuddet i Gigagøy Norge AS på Lørenskog kommet opp i over 13 millioner kroner. Les mer

...

63-åring døde etter møteulykke

Livet sto ikke til å redde etter den voldsomme frontkollisjonen. Les mer


TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Thor Woje
Digitalredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.