...
ULOVLIG: Ullensaker kommune og prosjektleder for vei, Rikhard A. Nilsson, satte opp «Parkering forbudt»-skiltet i Veiberggata uten lovlig vedtak. Nå er det skrudd ned igjen i påvente av tilbakemelding fra veivesenet.alle foto: Bjørn Inge Jartun Rødfoss

Politiet ga ugyldig parkeringsbot

I denne gata ga politiet minst én ugyldig bot etter at kommunen satte opp «Parkering forbudt»-skilt ulovlig.

Bjørn Inge Jartun Rødfoss E-post
Publisert 05.03.2013 kl 06:30 Oppdatert 05.03.2013 kl 09:52

Tips en venn på e-post:

Ullensaker kommune satte først opp «Parkering forbudt»-skiltet i Veiberggata. Etter kort tid måtte de skru det ned igjen. Årsak: Skiltet var skrudd opp uten lovlig vedtak. I mellomtiden hadde politiet, som håndhever av skiltingen, begynt å skrive ut bøter.

– De som har fått bot, kan klage, og i dette tilfellet be om opphevelse av kravet, sier Rikhard A. Nilsson til Romerikes Blad.

Ikke vanlig prosedyre

Nilsson er prosjektleder for vei i flyplasskommunen, og var den som tok avgjørelsen om at skiltet skulle settes opp. 13. desember i fjor skrev han et notat til seg selv. Han trodde det var nok og at vedtaket dermed var i orden.

– Er det vanlig prosedyre for kommunen å gjøre det på denne måten?

– Nei.

– Må kommunen ofte skru ned igjen slike skilt?

– Nei.

– Dette må være en uheldig sak for kommunen?

– Ja, det er det. Det er ikke vanlig at vi gjør det på denne måten. Da vi leste i håndboka, forsto vi den slik at kommunen hadde vedtaksmyndighet. Men dette er litt skylden min. Jeg trodde Ullensaker hadde like mye myndighet som Oslo. Da jeg jobbet i Oslo kommune, hadde vi vedtaksrett på alle typer skilt.

– Hvorfor hastet det sånn å få opp parkeringsskilt i denne gata?

– Veiberggata er for trang for toveistrafikk med parkerte biler i gata. Den blir vanskelig å drifte og brøyte.

Det har vært mange klager på framkommelighet. Dette er også en trafikksikkerhetssak, svarer Nilsson.

Klagde på parkeringsbot

RB-journalist Nina Skyrud fikk bot da hun sto parkert i gata. Hun ba først kommunen om å vise til gyldig skiltvedtak. Da de ikke kunne det, sendte hun inn klage til Ullensaker lensmannskontor.

«Gebyret på kroner 500 er utstedt av Ullensaker lensmannskontor for parkering ved et parkering-forbudt skilt som ikke er gyldig», skriver hun i klagen.

Fem dager senere kom svaret fra politiet. Klagen ble tatt til følge og gebyret annullert.

Rita Johannessen i trafikkseksjonen i veivesenet opplyser at skiltsøknaden fra Ullensaker kommune er til behandling, og at det vil bli tatt en avgjørelse innen kort tid.

Så vil tiden vise om kommunen får sette opp igjen skiltet – lovlig.

...
SKILTET: På lysstolpen i Veiberggata på Jessheim, var «Parkering forbudt»-skiltet satt opp.
...
BUTIKK: Dette skiltet står utplassert foran én av butikkene i Veiberggata. I går sto flere biler parkert der ? med god grunn. Foreløpig er det ikke fattet noe lovlig vedtak om «Parkering forbudt».


Til Grasrotandelen

TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Magne Storedal
Digitalredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.