Bryllupsklokkene ringer aller mest om sommeren. På Romerike velger brudepar de gamle, romantiske kirkene framfor de mer moderne arbeidskirkene.
I går ga Julie Liljeroth og Christian Dahl fra Lørenskog hverandre sitt ja i Lørenskog kirke. Det nybakte ekteparet var aldri i tvil om hvor bryllupet skulle stå.
– Lørenskog kirke er en gammel og koselig kirke. Den er ikke så stor, noe som gjør den mer intim. Jeg tror at folk er opptatt av det estetiske når de velger kirke, sier Julie Liljeroth.
En gjennomgang av antall vielser i de ulike kirkene på Romerike i fjor, viser at brudepar foretrekker noe gammelt når gudshus skal velges.
I Skedsmo er det langt flere som blir smidd i hymens lenker i de mer tradisjonelle Strømmen (1929) og Skedsmo (1180) kirker, enn i den mer morderne Lillestrøm kirke fra 1935.
– Brudepar ønsker nok den litt mer romantiske stilen. Men noen par foretrekker Lillestrøm kirke fordi den har en lang midtgang. Man får litt følelsen av det å gå nedover kirkegulvet, sier Kristin Smestad i Skedsmo kirkelige fellesråd.
Både Strømmen og Skedsmo topper listen over Romerikes mest populære kirker å gifte seg i.
Populariteten henger nok noe sammen med størrelsen på menigheten. Ofte ønsker folk å gifte seg i den kirken de sokner til.
– I Ullensaker så er det kirkene i de største menighetene som er mest populære, sier kirkeverge Sverre Kragset.
I Ullensakers eldste kirke, Hovin kirke (1695), ga 14 par hverandre sitt ja i fjor, mens 12 par valgte den forholdsvis nye Ullensaker kirke.
– Kirken er kun 52 år gammel, men den er allerede på Riksantikvarens liste over verneverdige bygninger, forteller Kragset.
Det er fullt mulig å gifte seg i kirker som ligger i andre kommuner enn den man selv bor i. Som regel vil dette bety noen tusenlapper ekstra for brudeparet. Idylliske Mangen kapell (1903) i Aurskog-Høland er populær også utenfor kommunegrensen.
–Vi vier mange som kommer utenbygds fra. Mangen er en perle i skogen, et gammelt tømmerkapell i flott natur, sier kirkeverge Sverre Lauten. Ifølge Lauten vil det koste ca. 5.000 kroner ekstra for par som ikke sokner til kirken.
Vår- og sommermånedene er høysesong for kirkelige bryllup. Flere av de mest populære kirkene melder om fulle gudshus samtlige helger i sommer.
Skulle du likevel bli tilbudt en blank ring i løpet av sommeren, er sjansene gode for at Øvre Rælingen kirke kan rydde kirkegulvet på kort varsel.
I fjor var det ingen som valgte seg arbeidskirken fra 1973.
– Det er nok fordi få vet hvor fin kirken er innvendig. De ser bare den grå muren på utsiden. Kirken er nydelig og brudepar har mulighet for å få et fint bryllup her, tror sokneprest Magne Klubben.
At sommeren er tid for kirkebryllup har brudeparet Julie Liljeroth og Christian Dahl fått erfare.
Middelalderkirken Lørenskog kirke (1150) er blant de mest populære kirkene på Romerike å gifte seg i.
– Vi ønsket i utgangspunktet å gifte oss på en lørdag, men det viste seg å være vanskelig, forteller Liljeroth, som i stedet valgte seg fredag.