...
FIRBEINTE LEDER AN: Hilde Nordli med Bocca og Ayzo og Hege Sommer med Ella tar teten på skogstur innover mot Vardåsen, når Flateby hundeklubb er med Romerikes Blad til Enebakks toppunkt.ALLE FOTO: JULIE ARNESTAD

Med trekkraft til topps

Skal du til Enebakks høyeste punkt, må du tåle litt melkesyre i beina. Eller du kan spenne deg fast til en hund.

Marte Dypvik Jensen E-post
Julie Arnestad
Publisert 12.07.2010 kl 22:00 Oppdatert 15.07.2010 kl 19:25

Tips en venn på e-post:

...
På toppen: Vibeke Karlsen (t.v.) med Oskar, Hege Sommer med Ella og Bozz, Mai Skoglund med Lizzy, Madelen og Hilde Nordli med Bocca og Ayzo på Enebakks høyeste punkt.
...
BEST HOS MOR: Oskar har en liten kosestund med mor, Vibeke Karlsen, på Vardåsen.

Slik finner du fram

...

Følg riksvei 120 fra Lillestrøm til Kirkebygda. Ta av til høyre på grusvei skiltet Vang, som er etter Flateby, men like før Kirkebygda. Kjør forbi en innkjørsel til venstre, og ta deretter av første grusvei til venstre.

Det er plass langs grusveien, hvor det går an å parkere bilen. Deretter går du veien innover til du kommer til en gård i enden av denne.

Inn til venstre like før gården går det en skogsbilvei med en bom. Følg denne veien fram til et veikryss, hvor du fortsetter i retning Kølabånn. Når du får en sittebenk på høyre hånd, kan du igjen følge skiltingen mot Kølabånn til venstre inn en traktorvei.

Hold til høyre når veien deler seg, slik at du fortsetter oppover en bakke. Traktorveien blir mer gjengrodd, og deler seg i to ved en trestubbe som er formet som en mann. Fortsett oppover en bratt bakke her. Et lite stykke etter at skogsveien har blitt til sti, finnes det en noe utydelig sti som går inn til høyre

Skal du finne toppunktet, følger du denne stien, som fører helt til bålplassen på toppen.

Se kartet stort!

Seks firbeinte og like mange tobeinte er med på tur når Flateby hundeklubb går til den 374 meter høye Vardåsen sammen med RB.

Første gang på toppen

Enebakks høyeste punkt er nok ikke blant de mest trafikkerte toppene, selv om stien leder rett opp.

– Vardåsen, var det her? Da vi ble spurt om å bli med, trodde jeg at den lå i Fet.

– Ja, og jeg trodde det var i Skedsmo! Forteller damene fra Flateby hundeklubb. Men forvirringen har for lengst lagt seg når de står klare med hundene til en tur til topps.

LES MER: Turbeskrivelse Vardåsen

Klubben har 150 medlemmer, og stiller i dag med fire av dem, og med seks hunder. Selv om ingen av turgåerne har vært 374 meter over havet i Enebakk tidligere, er veien lett å finne. Inn grusveien mot Vangen fra riksvei 120 ved Kirkebygda, og helt inn til en gård i enden, og vi er klare for skogstur på skogsbilvei.

Variert skogsterreng

Først omringet av åker, deretter sauegjerder og skog, snuser og strener fornøyde turkamerater av gårde i solfylt vær. Bekken langs veien kan bades i like fint som sølepytten kunne vasses i, og eller er det mye gøy med mange kamerater av hver art. Foruten innpåslitne mygg surrende rundt hodene, har de tobeinte som holder båndene, det like fint.

Etter å ha fortsatt i retning Kølabånn rett fram i et kryss, kommer vi etter hvert til en lysning med rasteplass på høyreside. På skrå til venstre går det en traktorvei i skauen, som forsetter til høyre i et kryss, og oppover en lang bakke. Etter en liten avstikker, blir det klart at det er hit vi skal. Her får hundeeierne oppleve at litt ekstra trekkraft fra turkameraten med sele, ikke er så dumt. Midt i den seige og lange motbakken er det en trestubbe, skåret til i formen av en mann, som er ypperlig for tissetrengte hunder.

– Vi er mye i skauen her, men vi har ikke vært på toppen før, forteller hundeinstruktør Hilde Nordli, som har med seg både datteren og hundene Bocca og Ayzo for anledningen.

God trening til toppen

Den lange bakken blir til en sti, og etter en lang stund flater den ut samtidig som pustingen og pesingen avtar. Nå nærmer toppen seg. Vi har gått ut på høyre side utenfor stien vi kom fra, og vi kan se et lite berg, med en bålplass som er klar for høsten. Her har du ikke mye utsikt, men lite grann over trekronene, og det er et fint sted å raste mens hundene avkjøler seg i lyngen.

– Dette var en grei tur, som du fint kan gå på ettermiddagen, mener Mai Skoglund, som har fått drahjelp opp bakkene av den fornøyde Lizzy, en blanding av whippet, husky og pointer.

– Her kan det være koselig å ha med ungene, og så kan dere grille på toppen her, når det er lov, mener Hilde Nordli, mens pesingen fra bærlyngen understreker at turen egner seg fint for også de firbeinte.


TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Thor Woje
Nettredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.