ROMERIKE: Rundt 1.500 lynnedslag traff Romerike i natt.
Det voldsomme uværet natt til tirsdag ga politi og brannvesen en stri natt, men heldigvis har ingen kommet alvorlig skade som følge av uværet.
– Mange har vært redde på Romerike i natt, sier operasjonsleder Petter Olausson i Romerike politidistrikt.
Lørenskoging og meteorolog John Smits var selv på vakt i natt.
– Vi så på registreringene og visste det ville bli kraftig. Vi som var på jobb i natt, sto på balkongen på Meteorologisk institutt og kikket, forteller han.
LES MER: Lørenskog har flest lynnedslag i landet!
– Vi har fått beskjed fra Sintef at det i den mest intense perioden i natt ble registrert 10.000-11.000 lynnedslag i Norge, det meste konsentrert om det sentrale østlandsområdet, sier Mette Skjerdal ved Meteorologisk institutt.
Meteorologisk institutt melder om flere enn 1.000 lynnedslag i timen på det meste i natt.
Noen av dem mer alvorlige enn andre:
Lynet slo ned i en sikringsboks i kjelleren på en enebolig i Kirkeveien på Slattum i Nittedal ved 02.30-tida natt til tirsdag.
– Det ble en del røykutvikling på grunn av smelteskader. De som bodde i boligen – et par med barn – måtte derfor overnatte et annet sted, opplyser Petter Olaussen i Romerike politidistrikt.
LES MER: Flere lavtrykk på vei
Brannvesenet måtte rykke ut til en brann i en trafostasjon på Borgen i Ullensaker like før klokka 02.
– Vi har hatt en ras av automatiske brannalarmer denne natta, og mange må nok bestille service på alarmanleggene sine i dag, sier operatør Morten Bratli ved 110-sentralen på Romerike.
Nedre Romerike brann- og redningsvesen bemannet en ekstra bil i natt – for sikkerhets skyld.
Uværet var både dramatisk og mektig. Like før midnatt mandag begynte himmelen å lyse opp sørøst for vårt distrikt.
Så ble det bare verre. Og like over midnatt tok det helt av.
– Jeg observerte 43 lynnedslag på 58 sekunder, forteller Daniel Kjenner fra Fetsund.
Han hadde sin utkikkplass på Roven.
Like etter smalt det over hele Romerike. Deretter kom det et voldsomt regnvær, som blant annet skylte over Skedsmokorset.
– Det ble mye vann på veiene, men vi har ikke fått melding om noen alvorlige hendelser, sier operasjonsleder Petter Olausson hos politiet.
Flere steder gikk veibelysningen, og det skal ha gått brannalarmer på skoler, kirker og andre bygg fra Gjerdrum til Lørenskog.
Hafslund Nett leverer strøm til store deler av Romerike, og på det meste var over 2.500 abonnenter uten strøm i natt på grunn av tordenværet:
– Vi hadde ekstra mannskaper ute i natt, sier informasjonssjef Morten Schau i Hafslund Nett.
Han opplyser ved 08-tida at det nå kun er få steder der feilene ikke er rettet opp:
Schau oppfordrer også publikum til å sjekke sine sikringsskap.
– Fortsatt kan det være feil vi ikke er kjent med, sier han.
Publikum kan ta kontakt med Hafslund her.