GJERDRUM: Distiktsveisjef Nils E. Bogsrud i Statens vegvesen er uenig i at slutninger i ulykkesrapporten ikke er gjort med faglig bakgrunn.
– Jeg er uenig i den påstanden. UAG-gruppen bygger sine slutninger etter faglige vurderinger. Rekon gjør også slutninger ut fra vurderinger om hva som er sannsynlig. Men det vil aldri være mulig å fastslå noe med ett hundre prosents sikkerhet, sier Bogsrud.
Norsk Motorsykkelunion (NMCU) bruker stor plass på denne ulykken i siste medlemsblad. J
ens Stumberg i NMCUs trafikksikkerhetsutvalg er klar på årsaken til ulykken.
– Statens vegvesen har skapt en trafikkfarlig situasjon, men har ikke tatt seg bryet med å merke dette med fareskilt eller kjegler, skriver han i medlemsbladet.
Han mener at Rekon-rapporten viser at det ikke er god nok kompetanse om mc-relaterte problemstillinger i veivesenet
. Også dette avviser Nils E. Bogsrud i Statens vegvesen.
– I denne ulykken har det vært brukt MC-folk med lang erfaring på motorsykkel. Den erfaringen er hentet fra egne rekker i veivesenet, sier han.