OSLO: Forbrukerombudet mener NSB må gi pendlerne en rabatt som står i forhold til forsinkelsen på togene.
Mandag var det igjen store problemer i togtrafikken i Oslo etter at en kjøreledning falt ned.
Ifølge NSB ble 7.000 passasjerer rammet denne gangen. 16 avganger ble innstilt og mange forsinket, noen så mye som to timer.
I store deler av forrige uke ble pendlerne plaget med store mengder forsinkede og innstilte tog.
STATSRÅDEN: – Krisesituasjon!
Med utgangspunkt i en EU-forordning om passasjerers rettigheter, har togselskapet lagt fram et forslag til erstatning for reisende med periodebillett.
Forbrukerombudet er ikke fornøyd med forslaget
– Vi synes ikke det NSB har kommet med er bra nok. Erstatningssummene blir rett og slett for små, sier seksjonssjef Jo Gjedrem hos Forbrukerombudet til VG.
I stedet mener ombudet at erstatningen må baseres på Jernbaneverkets mål for punktlighet.
I klartekst betyr det at hvis en bestemt bane har en punktlighet på 87 prosent i en gitt måned, skal passasjerene bare betale 87 prosent av månedskortet og dermed få 13 prosent avslag i prisen.
– Regningen hører hjemme hos NSB og Jernbaneverket, ikke hos togpassasjerene, sier Gjedrem.
Selv mener NSB at EU-kravet om 25 prosent rabatt etter én time og 50 prosent etter to timer er nok.
I tillegg påpeker kommunikasjonssjef Anne Rygg at NSB tilbyr bedre alternativ transport enn EU-forordningen tilsier.
(ANB-NTB)