...
BESLAGET: Dette er det brune pulveret som ble funnet på og i den 26 år gamle nederlandske kvinnen. FOTO: TOLLVESENET

Tre års fengsel for smugling i vagina

LILLESTRØM: Kvinne (26) tatt på fersken med 0,5 kilo heroin på Gardermoen.

Publisert 09.06.2009 kl 14:09 Oppdatert 09.06.2009 kl 15:10

Tips en venn på e-post:

...

Del denne saken med andre!


Den nederlandske statsborgeren av afrikansk opprinnelse kom med fly fra Amsterdam den 31. januar i år.

Med seg bar hun 0,5 kilo heroin over grensa på grønn sone.

Kureren ble imidlertid stanset av tollerne og er nå dømt til tre års fengsel for brudd på straffelovens paragraf 162 – narkotikainnførsel.

Seks poser «brunt»

I dommen fra Øvre Romerike tingrett står det:

«Ved nærmere visitasjon ble det avdekket at tiltalte hadde seks poser med brunt pulver, gjemt i truse, skritt, vagina og mellom rumpeballene.»

26-åringen sa selv til tollerne at dette var «drugs» og at det var «brown».

Ifølge dommen er «brown» et kjent navn på heroin»

Økonomiske problemer

Den tidligere Kentucky Fried Chicken-ansatte har etter at hun ble tatt sittet i varetekt på Bredtveit kvinnefengsel.

Da hun ble stanset forklarte hun at hun skulle til Norge for å overvære sin tantes begravelse.

I retten kom hun med en ny forklarte om at hun på grunn av økonomiske problemer skulle låne penger av en mann i Oslo.

Hun forklarte videre at hun ble overlevert en pose med det brune pulveret kvelden før hun skulle reise.

Retten fester ikke lit til forklaringen til den 26 år gamle kvinnen.

«Under enhver omstendighet finner retten det hevet over enhver rimelig tvil at hun tok med seg det brune pulveret, vel vitende om at det var «brown», står det i dommen.

Røyking eller sniffing

Det brune pulveret kvinnen bar med seg hadde et heroininnhold på cirka 2 prosent.

I tillegg inneholdt stoffet paracetamol og koffein, begge deler stoffer som er vanlige tilsetningsstoffer.

«Etter forklaring fra senioringeniør Drange ved Kripos legger tingretten til grunn at heroin med styrke på 2 prosent er ikke egnet til injisering, men er egnet til å gi rus ved sniffing eller

røyking», står det i dommen.

Videre står det at om stoffet var ment for røyking kunne mengden gi mellom 245–485 rusgivende doser.

For sniffing anslår retten et sted mellom 485 og 970 rusgivende doser.


TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Thor Woje
Nettredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.