OSLO: 109.000 nordmenn fikk sosialhjelp i fjor. Det er en nedgang på ti prosent fra året før.
– Dette er gledelig og er en dokumentasjon på at regjeringens politikk på bekjempelse av fattigdom virker, sier statssekretær Laila Gustavsen (Ap) i Arbeids- og inkluderingsdepartementet til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
– Det er klart det er flere faktorer som spiller inn, og regjeringen skal ikke ta hele æren. Men vår linje er å få flere arbeid, og her ser vi klare resultater av en bevisst politikk. 230.000 flere har kommet i jobb, og det slår blant annet ut i at færre trenger sosialhjelp, sier Gustavsen.
Antall sosialhjelpsmottakere har sunket gradvis siden 1994, men nedgangen har aldri vært større enn i fjor.
2,3 prosent av befolkningen fikk sosialhjelp i fjor, og det ble utbetalt om lag 4,3 milliarder kroner, ifølge Statistisk sentralbyrå.
I gjennomsnitt fikk hver mottaker 7.300 kroner i måneden, noe som var en økning på 200 kroner måneden fra året før.