...
SYKKELGLEDE | Frisør Johan Høgseth tråkker til jobb og får helse og frisk luft i bonus. Det er stadig flere som bruker sykkelen hele året.

Full rulle hele året

RÅHOLT: Johan Høgseth har syklet til jobb hver dag i 45 år. Stadig flere sykler selv om det er vinter.

Publisert 01.02.2008 kl 23:00 Oppdatert 02.02.2008 kl 11:33

Tips en venn på e-post:

...
Foto: Lisbeth Andresen
...
SYKKELAMBASSADØR | ? Det er bra trim. Det er fleksibelt. Og så er det jo miljøvennlig, formaner helårssyklisten Inga Marte Thorkildsen (SV).

SYKKEL

Parkerer du sykkelen om vinteren?

Ja
Nei
Har ikke sykkel

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 119

FAKTA

Tre tips til vintersyklisten
  • SYKKELEN: En ren sykkel er et godt utgangspunkt. Særlig gjelder dette gjelder kjede og gir. Når sykkelturen foregår i kuldegrader, er det viktig at kjede og gir er rent og satt inn med tynn olje. Låseolje egner seg bra, da den ikke fryser.
  • UTSTYRET: Dekk med kraftig mønster eller piggdekk gjør vintersyklingen tryggere. Satser du på piggdekk, så kjøp dekk med mange pigger og av godt merke. Det har vist seg at veldig billige piggdekk har mistet piggene etter bare noen mil. Videre er front- og baklykt obligatorisk. Avgjørende er forhold som batterikapasitet, festeanordninger og materialkvalitet, hvilket stort sett gjenspeiles i prisen.
  • BEKLEDNINGEN: Sykkelbukse og trøye med vindtett front og luftende stoff bak er fornuftig. Det er viktig at knærne holder seg varme. Det er dessuten kommet spesielle luer til å ha under hjelmen, og disse fungerer greit. Litt kuldekrem i ansiktet skader heller ikke når minusgradene herjer.
  • Kilde: kondis.no

Vinteren blir mildere, verden grønnere. Helårssyklistene triller i medvind.

Johan Høgseth er frisør på Råholt i Eidsvoll. De seks-sju kilometerne fra Dal er peanøtter for 63-åringen. Han er ikke en hvilken som helst syklist.

Han vant klassen sin i Birkebeinerrittet i fjor. Tiden 3,23 står det gnister av. Han regner med at 12.000 kilometer avlegges på offroader'n hvert år.

Men å bruke sykkelen året rundt og gjerne til og fra jobb, det behøver man ikke være i knallform for å gjøre.

Fleksibelt

– Det er det enkleste, sier Inga Marte Thorkildsen. Mange kjenner henne som stortingsrepresentant for Sosialistisk Venstreparti. Noen kjenner henne like godt som ivrig syklist – helårssyklist.

– For meg går det fortere å sykle enn å komme seg fram på andre måter. Dessuten er det fint å kunne starte dagen med litt utetid. Det er bra trim. Det er fleksibelt. Og så er det jo miljøvennlig, sier hun med et grepa tak om offroad-styret.

Grønne verdier skjøt ny fart i 2007. Ifølge Syklistenes Landsforbund følger helårssyklistene etter – av flere grunner.

– Mildere vintrer og mindre snø er en årsak. Videre har godt tilbud av piggdekk og god sykkelvinterbekledning gjort det sikrere og mer attraktivt å sykle, sier fagkonsulent Svein Fagervold, som mener treningsstudioer med spinning har gjort underverker for rekrutteringen.

Kjøper piggdekk

Det er vanskelig å tallfeste fenomenet eksakt.

– Men salget av piggdekk har økt cirka ti prosent hvert år de siste fire årene. Innsalg for denne vinteren ligger på drøyt 25.000. Gjennom forskjellige estimat kan vi gå ut fra at økningen i vinterbruk er på tre prosent, forteller Fagervold.

Om snøen og isen glimrer med sitt fravær i lavlandet, er det lite som tyder på at regn er på vei ut.

– Da er det på med regntøyet. Jeg har til og med brukt dusjhette under hjelmen. Du kan tro det ble god stemning på jobben, røper Thorkildsen, og legger til at hun gjerne ser at hodebeskyttelse med innebygget sydvest kommer på markedet snarest.

Glad syklist

Johan Høgseth treffer ikke på mange syklister når han skal på jobb nå om dagen. Men han kan trygt anbefale framkomstmiddelet. På denne tiden av året setter han på seg "utapåbukser" og varme støvler før han drar i vei.

Hjelmen må han innrømme at han ikke er flink til å bruke utenom trening. Men han har i hvert fall blinkende røde lys bak på sykkelen og anbefaler piggdekk for dem som skal ut på glatte veier.

– Det går fint an å sykle nå. Det kan jeg trygt anbefale. Og så får du frisk luft i kassa. Når man begynner å bli halvvoksen som meg, holder en seg i form og, sier Johan glad og sprek som en unggutt.

Få krav

I mørke eller dårlige lysforhold er for- og baklykter påbudt. Ut over det innebærer ikke vintersykling spesielle lovpålagte krav. Dog har Fagervold i Syklistenes Landsforbund et par kjennertips i ermet.

– Jeg vil anbefale gode piggdekk og gode skjermer: Piggdekk fordi det kan være isete veier, og skjermer fordi det generelt er mer møkkete i vinterhalvåret, påpeker han.

Når er det så uforsvarlig å sykle?

– Store snøfall hindrer framkommelighet og øker sikkerhetsrisikoen, og bør derfor unngås, mener Fagervold.

Et tankekors, ifølge Inga Marte Thorkildsen, er at mange norske bilturer er av det knappe slaget.

– En høy andel ligger under en kilometer. Mye dreier seg om ren og skjær latskap. Det vet jeg av egen erfaring.


TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Thor Woje
Nettredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.