LØRENSKOG: Også i 2007 ble det satt ny fødselsrekord ved Akershus universitetssykehus, med 4.165 fødsler totalt.
Det er en snau økning fra 2006, da sykehuset kunne notere seg for 4.147 fødsler og for første gang passerte 4.000 fødsler i løpet av ett år.
– 22 flere fødsler på ett år er i høyeste grad håndterbart. Vi tar høyde for rundt 4.200 fødsler i 2008, sier Anne Marie Lingås, tidligere overjordmor og nå avdelingssjef med ansvar for blant annet Kvinneklinikken i den nyopprettede sykepleiedivisjonen.
Om økningen fra 2006 til 2007 ikke var så stor, har antall fødsler ved Ahus økt formidabelt siden 2003. Da var tallet nemlig 3.152.
– Det har gått solid oppover de siste åra, ja, og en slik økning forutsetter en god organisasjonsstruktur og høy effektivitet. Vi har selvfølgelig økt bemanningen i tråd med den økte pågangen, men det er først og fremst takket være god innsats og stor profesjonalitet blant de ansatte at dette går så bra, konstaterer Lingås.
Både hun og staben gleder seg stort til å flytte inn i ny fødeavdeling i nytt sykehus i løpet av året, men avdelingssjefen mener tilbudet allerede er så godt som det kan bli rent faglig.
– Ja, vi ivaretar de fødende på en veldig god måte. Takket være barselpoliklinikken kan de også komme tilbake når de måtte ønske etter fødselen. Det er et tilbud svært mange benytter seg av, og som dessuten har ført til at flere fødende velger å ligge kortere tid på sykehuset, sier Anne Marie Lingås.