...
IKKE GLAD: Anders Oksvold opplevde at noen ville ha sex med hesten han eier. FOTO: DAN ÅSEN HANSEN

Reddet hesten fra sex-overgrep

KLØFTA:Hesteeier Anders Oksvold hørte lyder i stallen, og gikk inn for å sjekke. Der fant han en mann som skulle ha sex med hesten.

POPULÆRE BILDESERIER

Amcar-festen 4. juli

...

Uteliv uke 26

...

Nyfødte uke 26

...

Brudepar juni 2010

...
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

GALLERI ROMERIKE

SJEKK TERNINGKASTENE!

...
Terningkast: 2

Kjempekjedelig kjempe

Det finnes flere grunner mot å se denne platte filmen enn for.LES ANMELDELSE - SE TRAILER!
...
Terningkast: 3

Tom Jones: Praise & Blame

Tilbake til feil røtterLes anmeldelsen
...
Terningkast: 4

Kongen av landeveien

Pro Cycling Manager byr på velkjente funksjoner og sykkelritt. Les mer


Lesernes egne bilder

Tanja Irén Berg E-post
Publisert 11.10.2007 kl 22:00 Oppdatert 13.10.2007 kl 12:50

Tips en venn på e-post:

...
Foto: Dan Åsen Hansen
...
HØRTE LYDER: Anders Oksvold (40) i Stall Lystad oppdaget mannen i stallen. Da hadde han bundet et tau rundt føllet for å få henne til å stå stille.FOTO: DAN ÅSEN HANSEN

Da mannen, som er rundt 50 år, forsøkte å stikke av, løp hesteeieren etter og la ham i bakken. Da innrømmet han alt.

– Han fortalte første at han skulle kose med dyrene. Da vi spurte hva han mente, svarte han at han hadde brutt seg inn i stallen for å ha sex med en av hestene. Mannen innrømmet også at han hadde gjort det før, et annet sted, forteller Mona Lunde og Anders Oksvold i Stall Lystad på Kløfta.

Gjorde klar føllet

Det var ved 05-tiden søndag morgen at Oksvold sto opp for å reise på jobb. Da hørte han lyder fra stallen, og gikk inn for å undersøke om noe hadde skjedd. I mørket der inne oppdaget han at en mann sto inne hos en av de eldste avlshoppene og hennes føll.

– Han hadde festet et tau på føllet, trolig for å få henne til å stå stille, sier Lunde. Hun er forferdet over hendelsen.

– Det er ekkelt å vite at noen kan gjøre sånt. Jeg blir bare sint, og samtidig blir jeg redd av å vite at noen har vært på eiendommen vår mens vi sov, sier hun.

– Et lite føll kan selvfølgelig kan ta skade av seksuell omgang med mennesker. Dette er dyreplageri, sier mannen hennes.

Stall Lystad driver hestesenter oppdrett av travere, og har 12 hester og to føll på stallen.

– Vi er veldig glad i dyrene, og er sjokkert over at slike ting skjer. Det er helt tydelig at han hadde godt håndlag med hestene, og det krever list for å få opp en vanskelig stalldør i nattemørket uten å vekke hele stallen, sier Mona Lunde.

Advarer andre

Paret kan ikke utelukke at mannen har vært i stallen før.

– Det har vi ingen garanti for, sier Lunde. Nå oppfordrer de andre hesteeiere til å være oppmerksomme på hva som faktisk kan skje.

Dyrebeskyttelsen Norge får ofte tips om dyremishandling i form av seksuelle handlinger og nettsider med dyrepornografi. De jobber aktivt for å få et lovforbud mot dyresex – eller Zoofili; menneskelig seksuell tiltrekning til et dyr. I Norge ble nemlig forbudet mot dyresex fjernet etter en lovendring i 1972.

Det betyr at det ikke er ulovlig å ha sex med dyr i Norge, så lenge det ikke blir påvist at dyret lider overlast.

Politiførstebetjent Gunnar Høiby i Ullensaker lensmannskontor bekrefter at politiet kjenner saken.

– Den etterforskes på vanlig måte, blant annet skal vedkommende avhøres, sier Høiby.

Politiet ble tilkalt og rykket ut da hesteeieren hadde tatt kontroll på inntrengeren. Etter å ha blitt konfrontert med hendelsen reiste han hjem.

...

Ndure misset igjen

Sprinteren dro til Barcelona for å vinne 200 meter. Han endte på 5. plass. Les mer

...

Fra glamourmodell til treningssjef

Helene Rask (29) var Norges mest kjente glamourmodell. Nå har hun lagt modellyrket på is – og mandag starter hun i ny jobb i Lillestrøm. Les mer

...

Funnet omkommet

Mannen som hoppet i Vorma er funnet druknet. Les mer

...

Til legevakta med nakkesmerter

Kolliderte med annen bilist. Les mer

...

«Villmannen» vender hjem

I ett år har Kristoffer Clausen (34) fra Fetsund bodd i villmarka. Nå blir opplevelsene hans bok. Les mer

MEST LESTE SAKER

LOKALE NYHETER - 10 SISTE


Medlemmer på romerike.no

Det skjer

Nyheter vi snakker om

Lesernes egne bilder

LSK-MAGASINET - TOPPSAKEN

...

Karantene for Eriksen

LSK-spiller Lars-Kristian Eriksen må stå over lørdagens kamp mot Kongsvinger. Les mer

LOKAL SPORT - TOPPSAKEN

...

Ndure misset igjen

Sprinteren dro til Barcelona for å vinne 200 meter. Han endte på 5. plass. Les mer

LOKAL KULTUR - TOPPSAKEN

...

«Villmannen» vender hjem

I ett år har Kristoffer Clausen (34) fra Fetsund bodd i villmarka. Nå blir opplevelsene hans bok. Les mer

LES RB SOM E-AVIS

TEGNESERIER

BILDESERIER

Uteliv uke 28

...

Tordennatt på Romerike

...

Publikumsliv, LSK-RBK

...
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Thor Woje
Nettredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.