Knipser råkjørere – nå også mobilsyndere
LILLESTRØM: RBs aprilspøk 2007: Politiet går nye veier. Nå skal fotoboksene også avsløre dem som snakker i håndholdt mobil.
«Mafia II» lar deg oppleve livet som banditt i etterkrigstidens USA. Les mer
| Tanja Irén Berg | |
| Publisert 31.03.2007 kl 22:00 Oppdatert 02.04.2007 kl 08:29 |
I fjor fikk flere hundre tusen råkjørere forenklet forelegg via en fotoboks, såkalt automatisk trafikkontroll (ATK).
Nå tar politiet teknologien i bruk for å fange opp flere trafikkforseelser; forskriften om bruk av telefon i bil. Romerike politidistrikt har allerede startet:
– Dette er en naturlig utvikling av politiets digitale kontrollpunkter. Norge er verdensledende på fotobokser, dette har vi ventet på, sier politioverbetjent Stein Brynildsen i Romerike politidistrikt.
Fotoboksene fanger opp sjåfører som passerer mens de snakker i håndholdt mobil. Politiet har nå fått tillatelse til å bruke bildet som bevis for å utstede forenklede forelegg for lovbruddet.
– Tidligere har vi fanget opp sjåfører med telefonen i hånda kun ved hjelp av manuelle kontroller, sier Brynildsen. Han håper metoden fører til at de avslører flere lovbrytere. Nå ligger beviset i boksen – og kan med enkle grep hentes ut på digitale bilder.
Den siste tiden har vegvesenet satt opp nye skilter som flere av fotoboksene på Romerike.
– Alle steder som varsles med slike skilter har fotobokser med den nye teknologien, sier Stein Brynildsen.
Regelen om mobilforbudet kom 15. mars 2000, som et tillegg til den generelle aktsomhetsregelen i vegtrafikkloven. Forskriften setter krav til at mobiltelefonen skal være fastmontert i bilen, og plassert nær førers synsfelt under kjøring.
– Det er et kjent faktum at bruk av håndholdt mobil reduserer synsfeltet og svekker konsentrasjonen hos sjåføren, og dermed går utover sikkerheten. Loven er helt klar; bilister som snakker i mobil, skal ha håndfri telefon og begge hendene på rattet, sier politioverbetjenten.
Da forskriften ble innført, lød det forenklede forelegget på 500 kroner. Nå er satsen hevet til 1.300 kroner.
Innkrevingssentralen har imidlertid et lite plaster på såret til den som blir tatt for både fart og mobilbruk:
– Vi krever den høyeste satsen, og halverer det laveste, sier Brynildsen og forklarer:
– Dersom bilisten har kjørt i en hastighet som utløser et forenklet forelegg på eksemplelvis 2.600 kroner, halveres satsen for mobilbruken fra 1.300 til 650 kroner, sier han.
Stein Brynildsen er ikke i tvil om at dette vil være med på å bedre trafikksikkerheten på den ulykkesbelastede E6-strekningen gjennom Romerike.
– Nå som sjansen for å bli tatt øker, vil det føre til at sjåførene uten håndfri venter med samtalen til bilen står stille, sier politioverbetjenten.
Tidligere denne uka ble det kjent at én av tre fartssyndere som blir avslørt av fotobokser slipper unna boten fordi kvaliteten er for dårlig.
Det har politiet tatt konsekvensen av. På E6 i Mogreina er det nå montert opp en ekstra fotoboks – slik at bilder tas både fra høyre og venstre side.
Meteorologisk institutt har oppsummert sommeren: – Den har vært våtere og litt varmere enn normalt. Les mer
To biler kjørte i hverandre. Les mer
Meteorologisk institutt har oppsummert sommeren: – Den har vært våtere og litt varmere enn normalt.
Hopp-kometen Atle Pedersen Rønsen har Diabetes type 1 og gleder seg derfor over de nye vekt-reglene.Les mer
Terningkast 1 i VG slår ikke ut Marion Ravn. Hun er stolt av sitt nye album. Les mer og si dine mening!