ÅRNES:Brannvesenet kom til kort, men med kranbil kunne hannkatten Whisky reddes ned fra sin plass 15 meter oppe i et tre.
«Alice i Eventyrland» er fascinerende og helt absurd. En helt gjennomført eventyrverden. Les anmeldelsen – se trailer!
«Aliens vs. Predator» er en forrykende kamp mellom universets farligste vesener. Les mer
| Publisert 19.09.2006 kl 22:00 Oppdatert 19.09.2006 kl 22:00 |
Helt siden søndag har den drøyt ett år gamle katten sittet høyt oppe i et tre ved Nes kulturhus på Årnes. Forbipasserende har hørt hjerteskjærende kattelyder, men har vært uten mulighet til å redde ned den forskremte karen.
Utallige har ringt Nes Brannvesen, som i går ettermiddag valgte å fravike prinsippet om å rykke ut for å hente katter ned fra et tre.
- Vi tok oppdraget for å vise folk hva som alltid skjer når vi prøver noe slikt; katten bare klatrer høyere opp i treet. Det beste er å la dem være i fred, de går alltid ned når de blir sultne, sier Kolbjørn Engebråten i brannvesenet.
Brannmann Steinar Johansen, som er en ivrig klatrer, var tre meter over den 10 meter høye brannstigen. Han fikk kost litt med snuta på katten, men fikk ikke tak i nakkeskinnet før Whisky fant det for godt å klatre enda høyere.
Stian Fossum, som eier Whisky sammen med samboer Charlotte Olsen-Ruud, bekrefter at katten vanligvis kommer seg ned fra trærne uten hjelp, men denne gangen ble det nok i høyeste laget. Det hjalp nok heller ikke med all publikumsoppmerksomheten, for ikke å glemme ungene som har kastet stein etter Whisky.
Da brannvesenets stige ble for kort, var det bra at Stian jobber i Nor-Cargo og kunne bestille kranbil fra jobben. Ved 17-tiden satte han seg i kurven, ble løftet høyt til værs, og fikk etter kort tid dratt sin kjære Whisky ned i kurven.
- Han var ganske forskremt minuttene etterpå og er kanskje litt preget ennå, for han henger på meg hele tiden. Og så har han spist en haug med måltider!
sier Stian Fossum, som bor bare et par hundre meter fra der dramaet utspilte seg.
- Du er tydeligvis glad i katten?
- Jo da, men det er mest katten til dama mi. Jeg var nødt til å få tak i ham, ellers ville det aldri ha blitt ro i huset igjen!
Nyvalgt fotballpresident Yngve Hallén sa etter han ble valgt at han gjerne så at Norge og Sverige søkte EM 2020. LSK-leder Per Mathisen er enig.Les mer
Tatt for trusler og ruskjøring. Les mer
Kjørte med mobil i hånda og droppet bilbelte. UP på plass flere steder. Les mer
33-åring knuste flere glassdører og truet de ansatte med å ta i bruk kjøkkenkniven. Les mer
Et kraftig etterskjelv rystet hovedstaden Santiago og sentrale deler av Chile torsdag. Les mer
Mistenkelige menn tatt av politiet
– Så nærme virkeligheten man kommer
RB-sporten tror ingen klarer å slå RBK i år heller, men det blir jevnere enn i fjor. Slik ender Tippeligaen 2010!Les mer
Nyvalgt fotballpresident Yngve Hallén ser gjerne at Norge og Sverige søker EM 2020.Les mer