Drapstruet etter

innvandrerstøtte

LILLESTRØM:Nok en gang er fylkessekretær i Mental Helse Akershus, Ann Kristin Fiskerud, truet på livet for sitt engasjement for innvandrere.

POPULÆRE BILDESERIER

Amcar-festen 4. juli

...

Uteliv uke 26

...

Nyfødte uke 26

...

Brudepar juni 2010

...
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

GALLERI ROMERIKE

SJEKK TERNINGKASTENE!

...
Terningkast: 2

Kjempekjedelig kjempe

Det finnes flere grunner mot å se denne platte filmen enn for.LES ANMELDELSE - SE TRAILER!
...
Terningkast: 3

Tom Jones: Praise & Blame

Tilbake til feil røtterLes anmeldelsen
...
Terningkast: 4

Kongen av landeveien

Pro Cycling Manager byr på velkjente funksjoner og sykkelritt. Les mer


Lesernes egne bilder

Helle Karterud E-post
Publisert 15.08.2006 kl 22:00 Oppdatert 16.08.2006 kl 11:01

Tips en venn på e-post:

...
MOBBING: Romerikes Blad 6. august 2005.
...
TIER IKKE: ? Forsøker man å gjøre noe positivt for innvandrere, skjer dette. Jeg blir veldig sint, sier Ann-Kristin Fiskerud.FOTO: KAY STENSHJEMMET

LES OGSÅ:

- Tar trusler alvorlig 15.08.06 - 22:00

Trusler på liv og død, massiv telefonoppringing midt på natta, sjikanøse e-poster og stygg omtale på nettsteder. Dette opplevde Fiskerud nok en gang sist helg. Denne gangen etter et oppslag i Romerikes Blad om unge innvandreres psykiske helse.

– Jeg blir ikke redd, men voldsomt provosert. Forsøker man å gjøre noe positivt for innvandrere, skjer dette. Jeg blir veldig sint. Det er ikke noen god følelse å stå ved et mørkt kjøkkenvindu midt på natta etter slike telefoner, men redd er jeg ikke, sier hun og gjør det klart:

– Slike reaksjoner virker mot sin hensikt. De som holder på slik, skal vite at de gjør meg enda mer motivert for å gjøre en jobb der det trengs.

Anmelder

I august i fjor endte det med at Fiskerud la inn politianmeldelse for trusler og sjikane. Da ble hun også plaget etter et oppslag i Romerikes Blad, en sak som handlet om muslimske barn og mobbing.

Fiskerud uttrykte sin bekymring i forbindelse med skolestart og den følelsesladede situasjonen som hadde oppstått etter terroranslagene mot t-banene i London denne sommeren.

– Det siste forholdet er også anmeldt, og jeg forventer at politiet etterforsker sakene grundig. De må ikke henlegges på grunn av ressursmangel eller andre forhold, sier en meget oppbrakt generalsekretær i Mental Helse, Olav Kasland, til Romerikes Blad.

Også Romerikes Blad har mottatt en e-post etter at den siste saken sto på trykk. I e-posten, der Fiskerud omtales i svært negative ordelag, har avsenderen et fiktivt navn. E-posten er opprettet via et system som gjør at avsender ikke skal kunne spores.

– Forferdelig sint

Generalsekretær Olav Kasland i Mental Helse er altså svært oppbrakt over truslene og sjikanen Fiskerud er blitt utsatt for:

– Jeg blir forferdelig sint, men de som står bak dette skal vite at det gir stikk motsatt virkning av det de tror. For hvis de tror at de kan presse, true eller sjikanere folk som gjør en god jobb til å gi opp, tar de helt feil. Motivasjonen for å jobbe videre med disse temaene blir tvert imot bare enda sterkere. Vi vet at vi gjør det riktige når vi jobber for inkludering – og at de tar feil.

Ann-Kristin Fiskerud gjør en fantastisk jobb og driver pionerarbeid i forhold til innvandrere og deres psykiske helse. Dette er ikke mennesker som skriker opp om sine behov og stiller krav, dette er tvert imot mennesker som står nederst ved døra.

– Jeg har arbeidet i 15 år i utviklingsland og med bistand. Hva vet egentlig de som framsetter truer og sjikanerer mennesker som forsøker å gjøre en samfunnsnyttig innsats, om hva innvandrere og flyktninger kan ha vært utsatt for? tordner generalsekretæren.

Oppmerksomhet

Positiv oppmerksomhet har den uredde fylkessekretæren i Mental Helse imidlertid også fått. I fjor høst ble hun tildelt en ytringsfrihetspris nettopp fordi hun ikke lot seg true til taushet om vanskelige emner. Det var prisen til fremme av ytringsfrihet i psykisk helsevern.

Fiskerud var i fjor også blant de inviterte til Skaugum, der kronprisparet holdt gjestebud i forbindelse med tv-aksjonen "Hjerterom", som samlet inn penger til psykisk helse.

...

Ndure misset igjen

Sprinteren dro til Barcelona for å vinne 200 meter. Han endte på 5. plass. Les mer

...

Fra glamourmodell til treningssjef

Helene Rask (29) var Norges mest kjente glamourmodell. Nå har hun lagt modellyrket på is – og mandag starter hun i ny jobb i Lillestrøm. Les mer

...

Funnet omkommet

Mannen som hoppet i Vorma er funnet druknet. Les mer

...

Til legevakta med nakkesmerter

Kolliderte med annen bilist. Les mer

...

«Villmannen» vender hjem

I ett år har Kristoffer Clausen (34) fra Fetsund bodd i villmarka. Nå blir opplevelsene hans bok. Les mer

MEST LESTE SAKER

LOKALE NYHETER - 10 SISTE


Medlemmer på romerike.no

Det skjer

Nyheter vi snakker om

Lesernes egne bilder

LSK-MAGASINET - TOPPSAKEN

...

Karantene for Eriksen

LSK-spiller Lars-Kristian Eriksen må stå over lørdagens kamp mot Kongsvinger. Les mer

LOKAL SPORT - TOPPSAKEN

...

Ndure misset igjen

Sprinteren dro til Barcelona for å vinne 200 meter. Han endte på 5. plass. Les mer

LOKAL KULTUR - TOPPSAKEN

...

«Villmannen» vender hjem

I ett år har Kristoffer Clausen (34) fra Fetsund bodd i villmarka. Nå blir opplevelsene hans bok. Les mer

LES RB SOM E-AVIS

TEGNESERIER

BILDESERIER

Uteliv uke 28

...

Tordennatt på Romerike

...

Publikumsliv, LSK-RBK

...
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Thor Woje
Nettredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.