"Oscar" til Norges Varemesse

LILLESTRØM:Norges Varemesse på Lillestrøm Syd er tildelt FIABCI Norways eiendomspris for 2005. Prisen regnes som eiendomsbransjens svar på Oscar.

POPULÆRE BILDESERIER

Amcar-festen 4. juli

...

Uteliv uke 26

...

Nyfødte uke 26

...

Brudepar juni 2010

...
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

GALLERI ROMERIKE

SJEKK TERNINGKASTENE!

...
Terningkast: 2

Kjempekjedelig kjempe

Det finnes flere grunner mot å se denne platte filmen enn for.LES ANMELDELSE - SE TRAILER!
...
Terningkast: 3

Tom Jones: Praise & Blame

Tilbake til feil røtterLes anmeldelsen
...
Terningkast: 4

Kongen av landeveien

Pro Cycling Manager byr på velkjente funksjoner og sykkelritt. Les mer


Lesernes egne bilder

Helle Karterud E-post
Publisert 30.11.2005 kl 23:00 Oppdatert 30.11.2005 kl 19:19

Tips en venn på e-post:

...
GLAD VINNER: Direktør ved Norges Varemesse Stig Nitter Foss setter pris på byggeprisen, som han håper også lillestrømlingene vil være stolte av. FOTO: KAY STENSHJEMMET

Bygget er dermed kvalifisert for konkurransen om den anerkjente internasjonale prisen Fiabci Prix d' Excellence. Den skal deles ut i Bangkok i mai neste år.

Skulle Norges Varemesse vinne der, kommer bygget tegnet av arkitekt Arne Henriksen i samarbeid med danske Erik Bystrup i godt selskap. Blant annet har Guggenheim-museet i Bilbao tatt hjem prisen, som ikke går til nye bygg fordi et av de vesentligste kriteriene for å få prisen er at bygget også har bevist sin funksjonalitet. Andre viktige kriterier er arkitektonisk utforming og miljø.

– Har lykkes

– En veldig hyggelig utmerkelse. Den bidrar til at vi enda mer føler at vi har lykkes, og at det var viktig å flytte fra de trange lokalene i Oslo og hit til Lillestrøm, sier direktør Stig Nitter Foss ved Norges Varemesse.

Han forteller at det i byggebudsjettet ble lagt 25-30 millioner kroner ekstra i potten for å få en elegant og pen

fasade på bygget. Totalt kostet Norges Varemesse sitt nybygg på Lillestrøm Syd 630 millioner kroner.

– Det var en utfordring å få en pen front på bygget, som er 325 meter langt. Spesielt er det glassfasaden og skyggevirkningene i konstruksjonen av inngangspartiet som det er brukt ressurser på, forklarer Nitter Foss.

Han forteller at pristildelingen bidrar til stolthet internt i virksomheten.

– Så håper jeg at Lillestrøms innbyggere også synes det er stas at byen har fått en byggepris, tilføyer han.

To til topps

Det er femte gang at prisen deles ut i Norge, og tidligere har to av de norske vinnerne gått helt til topps internasjonalt.

Det gjelder Telenorsenteret på Kokstad i Bergen og Telenors hovedkvarter på Fornebu.

I juryen for den norske prisen sitter Halgrim Thon, Svein Bjørberg og Einar Chr. Hunstad. President for FIABCI Norway er Oddvar Martinsen – nabo til Norges Varemesse i rehabiliteringsprosjektet Tærudgårdene.

FIABCI er en verdensomspennende organisasjon representert i 54 land, som har bransjefolk fra blant annet bygg og anlegg, eiendomsforvaltning, eiendomsutvikling, mekling, taksering og prosjektering.

Juryens begrunnelse for tildelingen til Norges Varemesse var god design og arkitektur, konstruksjon og funksjonalitet, finansiell levedyktighet, god markedsstrategi samt byggets betydning for nærmiljøet på Lillestrøm.

Prisen er gitt i kategorien bygg for varehandel, mens vernebygget i glass over Hamar Domkirkeruin ble tildelt den norske prisen i kategori spesialpris.

Til Brussel

President Oddvar Martinsen er selvsagt også veldig glad for at prisen denne gangen gikk til et bygg på Romerike.

– Dette er veldig moro og god reklame for Lillestrøm. Dette blir lagt merke til også internasjonalt, mener Oddvar Martinsen.

Første presentasjon av Norges Varemesse skjer for eksempel allerede i Brussel nå i desember, forteller presidenten.

...

Ndure misset igjen

Sprinteren dro til Barcelona for å vinne 200 meter. Han endte på 5. plass. Les mer

...

Fra glamourmodell til treningssjef

Helene Rask (29) var Norges mest kjente glamourmodell. Nå har hun lagt modellyrket på is – og mandag starter hun i ny jobb i Lillestrøm. Les mer

...

Funnet omkommet

Mannen som hoppet i Vorma er funnet druknet. Les mer

...

Til legevakta med nakkesmerter

Kolliderte med annen bilist. Les mer

...

«Villmannen» vender hjem

I ett år har Kristoffer Clausen (34) fra Fetsund bodd i villmarka. Nå blir opplevelsene hans bok. Les mer

MEST LESTE SAKER

LOKALE NYHETER - 10 SISTE


Medlemmer på romerike.no

Det skjer

Nyheter vi snakker om

Lesernes egne bilder

LSK-MAGASINET - TOPPSAKEN

...

Karantene for Eriksen

LSK-spiller Lars-Kristian Eriksen må stå over lørdagens kamp mot Kongsvinger. Les mer

LOKAL SPORT - TOPPSAKEN

...

Ndure misset igjen

Sprinteren dro til Barcelona for å vinne 200 meter. Han endte på 5. plass. Les mer

LOKAL KULTUR - TOPPSAKEN

...

«Villmannen» vender hjem

I ett år har Kristoffer Clausen (34) fra Fetsund bodd i villmarka. Nå blir opplevelsene hans bok. Les mer

LES RB SOM E-AVIS

TEGNESERIER

BILDESERIER

Uteliv uke 28

...

Tordennatt på Romerike

...

Publikumsliv, LSK-RBK

...
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Thor Woje
Nettredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.