NRV/RA-2-saken
ENEBAKK:Herfra styrer vannverkssjefens sønn, Pål H. Henriksen, sine private bedrifter, med skattefritt utbytte på 15,5 millioner kroner.
Romerikes Blad ankommer Bruseveien 15 i Enebakk via et industriområde på Flateby. Ingenting tyder på at noen har noe virksomhet eller kontorer her.
Men dette er adressen til tre bedrifter, helt eller delvis eid av Pål Henrik Henriksen. Ifølge papirene er det her Henriksen skaffer seg millioninntektene som i forrige uke fikk ham og faren, vannverkssjef Ivar T. Henriksen, permittert fra jobbene i NRV/RA-2.
Duoen, pluss kollega Bjørn Velken og Ivar T. Henriksens samboer, er permittert fra sine stillinger, inntil Romerike Distriktsrevisjon har gått gjennom regnskapene.
Selskapene i dette bygget har likevel tatt ut 26 millioner kroner i utbytte de siste fire årene. 15,5 av dem har gått til Henriksen junior:
VA Drill As: Bedriften eies av Pål Henrik Henriksen og hans søster. Utbytte siste fire år: 14 millioner kroner.
Boreservice AS: Eies av Pål Henrik Henriksen. Utbytte siste to år: 1,5 millioner kroner.
Støen Eilert AS: Eies av Eilert Støen og Pål Henriksens selskap, VA Drill. Utbytte siste tre år: 10,5 millioner kroner. Rundt 3,5 millioner kroner av dette går til VA Drill og ligger i utbyttet i dette selskapet.
De 15,5 millionene Henriksen har puttet i lomma er skapt igjennom en omsetning, i samme periode, på 31 millioner. Flere av selskapene har i perioder hatt en svært god avkastning.
Transportbedriften Støen Eilert AS er oppført som eier av eiendommen. Hovedaksjonær i selskapet er Eilert Støen, bosatt på Leirsund.
Han og selskapet har kjørt slam for RA2/NRV, på oppdrag fra permittert vannverkssjef Ivar T. Henriksen.
– Vi har en kontrakt med selskapet fra langt tilbake. De kjører slam for oss. Det dreier seg om to millioner i året, sa administrerende direktør Ivar T. Henriksen til Aftenposten før han ble permittert, etter først å ha benektet at et oppdrag var gitt til selskapet.
Sønnen Pål Henrik Henriksen har tjent penger på slamkjøring for RA-2, selskapet han selv jobber for og faren Ivar T. Henriksen styrer.
Til tross for millionbedriftene Støen Eilert AS og VA Drill har registrert firmaadresse på stedet er det ingenting som tyder på at firmaene holder til der.
Lagerbygningen på Flateby inneholder ikke lastebiler eller annet transportutstyr. Eilert Støen forteller at huset er leid ut til VA Drill, og at han ikke har brukt stedet på flere år.
Inne i lokalene er det lagret forholdsvis nye landbruksmaskiner. Permittert vannverkssjef Ivar T. Henriksen bekrefter overfor Romerikes Blad at han lagrer noen maskiner der. Han har drevet landbruk i Enebakk i snart en generasjon.
Det nære koblingen mellom leverandører til RA-2/NRV og Henriksen-familien privat stopper imidlertid ikke der.
Et fjerde selskap der Pål Henrik Henriksen er medeier, Durmålhaugen Pukkverk As, eies sammen med entreprenørselskapet PEAB. I forrige uke ble det avslørt at vannverkssjef Ivar T. Henriksen hadde gitt PEAB en kontrakt på 100 millioner kroner uten å legge oppdraget ut for anbud, slik reglene krever.
Ifølge Aftenposten har Pål Henrik Henriksen også fått flere oppdrag til sine private selskaper fra PEAB.
Et femte selskap Pål Henrik Henriksen eier sammen dem den permitterte Bjørn Velken, drives fra Strømmen.
Pål Henrik Henriksen ønsker ikke å svare på spørsmål fra mediene.