LILLESTRØM:Det er etablert 1.100 nye bedrifter på Romerike i år – mer enn 100 flere enn på samme tid i fjor.
«Mafia II» lar deg oppleve livet som banditt i etterkrigstidens USA. Les mer
|
Thor Fremmerlid
E-post
|
|
| Publisert 06.12.2004 kl 23:00 Oppdatert 06.12.2004 kl 23:00 |
– Dette er en drøm som har gått i oppfyllelse. Vi har snakket om å starte for oss selv i tre-fire år. Nå har vi endelig gjort det, smiler Laila Kaldestad. Sammen med samboeren Øyvind Blankvandsbråten åpnet de butikken Zanz i Storgata i Lillestrøm for én måned siden. Med julerushet som starthjelp har de stor tro på de har skaffet seg en arbeidsplass som vil vare.
– Vi håper å omsette for et par millioner i året, forteller Kaldestad.
Det er hun som står for den daglige driften. Samboeren bidrar også, men han har valgt å beholde selgerjobben han har fra før. Begge er klar over risikoen de tar og synes det er greit at i alle fall en av dem har en inntekt ved siden av.
– Det er klart vi tar en sjanse, men vi føler at vi bare må prøve. Vi har stor tro på denne butikken. Er man ikke villig til å risikere noe så vinner man ikke heller, sier Øyvind.
– Og man kan ikke gå rundt å være redd for at det skal gå dårlig. Vi har kjempetro på dette. Det i seg selv tror jeg øker sjansene for å lykkes.
Zanz selger stort og smått til huset. Laila har aldri vært i tvil om at det måtte bli en butikk med interiør og livsstilssvarer.
– Det har alltid interessert meg, men jeg har liksom aldri funnet butikken som har hatt akkurat slike ting som jeg vil ha. Da får man heller åpne butikk selv, smiler hun.
Samboerparet fra Fetsund er ikke alene om å gjøre bedriftsdrømmen til virkelighet. Hittil i år er det registrert nesten 1.100 nye virksomheter på Romerike. Det er over 100 flere enn på samme tidspunkt i fjor. Skedsmo topper statistikken med en vekst i antall nyetableringer på nesten 40 prosent. Antallet har økt i ni av Romerikes 14 kommuner.
Laila synes det er deilig endelig å kunne ta imot kunder i butikken, etter måneder med oppussing av lokaler, vareinnkjøp og papirarbeid.
– Slitsomt?
– Det blir mye jobbing, men så lenge man jobber på sin egen arbeidsplass er det morsomt. Alle blir slitne etter en arbeidsdag. Men det føles bedre å komme sliten hjem fra egen bedrift enn fra en helt vanlig jobb.
Meteorologisk institutt har oppsummert sommeren: – Den har vært våtere og litt varmere enn normalt. Les mer
To biler kjørte i hverandre. Les mer
Meteorologisk institutt har oppsummert sommeren: – Den har vært våtere og litt varmere enn normalt.
Hopp-kometen Atle Pedersen Rønsen har Diabetes type 1 og gleder seg derfor over de nye vekt-reglene.Les mer
Terningkast 1 i VG slår ikke ut Marion Ravn. Hun er stolt av sitt nye album. Les mer og si dine mening!