LØRENSKOG:Golfproff Lill Kristin Sæther føler finanskrisa på kroppen. Landets tredje beste kvinnelige spiller må vaske huset til søsteren for å finansiere karrieren.
Kampstart om:
Kampstart om:
Kampstart om:
Kampstart om:
Kampstart om:
LSK-spiller Lars-Kristian Eriksen må stå over lørdagens kamp mot Kongsvinger. Les mer
|
Per Morten Sødal
E-post
|
|
| Publisert 12.01.2009 kl 23:00 Oppdatert 13.01.2009 kl 12:59 |
Hadde golfproffen Lill Kristin Sæther vært pokerspiller, hadde hun nå vært tvunget til å gå all-inn – legge alle pengene på bordet. 25-åringen står nemlig i fare for å måtte legge opp.
Losby-golferen har kun penger nok til å reise på fem-seks turneringer. Skulle ikke de bli spesielt innbringende, kan karrieren være over. Med kniven på strupen, er Losby-golferen blant annet avhengig av vaskejobb for å ha til livets brød. Det skjer etter hennes beste sesong noensinne.
– Jeg har så absolutt fått merke finanskrisa. Jeg får fortsatt støtte fra golfforbundet, men de viktige støttespillerne til landslaget i Team Norway er blitt borte. Det jeg får rekker til noen turneringer, resten må jeg enten spille inn eller skaffe gjennom private sponsorer. Men klarer jeg ikke å spille inn penger på de første turneringene, er det slutt. Da har jeg ikke midler til å fortsette.
Ifølge Sæther er fjorårets budsjett på 450.000 kroner redusert til 100.000 kroner.
Andreplassen i Europatour-turneringen til legenden Annika Sörenstams Scandinavian TPC i fjor, er langt fra nok til å finansiere golfåret 2009. I 2008 spilte hun inn rundt 350.000 kroner.
– Nei, jeg har midler til en fjerdedel av de 24 turneringene jeg egentlig skulle ha spilt. Det føles helt for jævlig at når jeg endelig har fått resultater, så har jeg det verre enn da jeg virkelig slet med å prestere. Jeg har aldri spilt så bra som jeg gjorde i fjor. Det gjør vondt og går ut over nattesøvnen.
For utover det hun får i støtte fra Norges Golfforbund, har ikke Sæther inntekter. Til tross for at hun flere ganger de siste årene har etterlyst støtte gjennom forskjellige medier, har hun ikke en eneste krone i inntekt fra andre sponsorer.
– Nå føler jeg også at jeg har noe å gi tilbake. I fjor gikk jeg i to lederballer (tetgruppen siste dag; journ. anm.) og ble nummer to i turneringen til Sörenstam, som er en av de største på touren.
Sæther har ingen drømmer om å leve et liv i sus og dus. For å begrense utgiftene bor 25-åringen fortsatt hjemme og kutter alle kostnader.
– Jeg har kuttet ut bil og har minimalisert alle utgifter for å ha mest mulige midler til golfsatsingen.
I januar skulle egentlig Sæther ha spilt to europatourturneringer i Australia. Det valgte hun å prioritere bort.
– Jeg kunne ikke bruke så mye penger på de to turneringene. Hadde jeg mislyktes der, ville jeg nesten vært ferdig. Da er det bedre å satse når turneringene starter i Europa.
Hennes første start i år vil trolig bli i Spania i slutten av mars.
Fram til da må hun trene. Men også her blir det billigste metode – Norge.
– Egentlig skulle jeg dratt sørover og trent på gress. Inntil videre klarer jeg meg fint i Norge, men jeg tror det blir en tur sørover snart. Den må jeg ta for å kunne være forberedt til sesongen, sier hun.
Hun føler kniven tett på strupen og opplever situasjonen som surrealistisk.
– Det var ikke dette som var i barndomsdrømmene mine, om den dagen jeg slo gjennom som spiller. Dette er mer som et mareritt.
Å være all-in er ingen god følelse, men det er kortene på hånden som avgjør. I Sæthers tilfelle er det egne golfferdigheter.
Sprinteren dro til Barcelona for å vinne 200 meter. Han endte på 5. plass. Les mer
Helene Rask (29) var Norges mest kjente glamourmodell. Nå har hun lagt modellyrket på is – og mandag starter hun i ny jobb i Lillestrøm. Les mer
I ett år har Kristoffer Clausen (34) fra Fetsund bodd i villmarka. Nå blir opplevelsene hans bok. Les mer
Petter Solberg har «lånt» ledelsen under Rally Finland, men er på andreplass før den avsluttende dagen tar til. Les mer
De nye reglene for spillertropper i den engelske toppserien er ikke populære hos Arsenal-manager Arsène Wenger. Les mer
Ingvill Måkestad Bovim var både skuffet og utslått etter semifinalen på 1500 meter. I stedet for en plass i finalen endte hun som nummer 15. Les mer
Det franske landslaget forlot VM i skam, men U19-guttene sikret en opptur da Spania ble slått i EM-finalen. Les mer
Egil «Drillo» Olsen kom ikke med noen overraskelser da han presenterte 18-mannstroppen til landskampen mot Frankrike. Les mer
Bislett og Nadderud er opptatt når Egil Olsen og fotballandslaget skal lade opp til VM-kvalifiseringen med landskamp mot Frankrike. Les mer
Jon Knudsens feil ble kostbar for Norge. Drillos fine statistikk uten tap på Ullevaal (34 kamper) ble stoppet. Les mer
Solveig Gulbrandsen og Gold Pride tok en ny seier i den amerikanske proffligaen søndag. Les mer