Årsbeste til ingen nytte for Fjellhammer-jentene
LØRENSKOG:(Fjellhammer – Bækkelaget 26-29). De ledet med fem mål like før slutt og var på vei mot kjærkomne poeng. Så raste bokstavelig talt verden sammen for Fjellhammer-jentene.
Etterpå var flere av jentene så knust at de knapt nok greide å takke motstanderne for kampen. Det var åpenbart at dette – blant mange tap – var årets desidert sureste. Spillerne stirret bare tomt ut i luften da tida var ute og Bækkelaget hadde rast forbi mot slutten.
– Jeg er helt tom! Vi har jo kampen, og så plutselig mister vi tryggheten i laget – både i angrep og forsvar, sukket Mari Carstens. Hennes ekte, bankende Fjellhammer-hjerte blødde stygt i går kveld.
For akkurat da Bækkelaget-jentene feiret seieren, fikk også hjemmelagets spillere melding over høyttalerne at nedrykksrival Bjørnar hadde vunnet sin kamp.
Når man går fra årsverste til en slik kollaps, er det nærliggende å forklare det med et mentalt sammenbrudd.
– Jeg vil ikke si vi er for skjøre, men mye gikk galt mot slutten. At deres bakspiller (Arnhild Holmlimo) får score 15 ganger er blant annet altfor lettvint, sa Carstens.
Trener Jørn Mathisen så poengene blinke i det fjerne da laget hans hadde fem måls forsprang 17 minutter før slutt. Problemet var at bortelaget vant den neste timinutters-perioden med 8-1 og plutselig var forbi.
– Vi ble for feige og tok "en Rösler" om du vil. Det knøt seg da vi begynte å forsvare ledelsen og begynte å spille annerledes enn det vi hadde gjort for å skaffe oss ledelsen. Vi sluttet å være offensive og fikk også et par dommeravgjørelser mot oss. Slik er det i motgang for lag nederst på tabellen, sa Mathisen.
45 av 60 minutter var strålende av Fjellhammer. Til sjuende og sist hjalp det ingenting i går, men det var mye positivt å ta med seg fram mot neste kamp mot Våg, nok et lag det bør være mulig å slå.
Fighterevnen som sendte laget tilbake i kampen flere ganger gjennom 1. omgang.
Venstresiden hvor Bergljot Obrestad og Stine Sjaastad Funderud hadde god uttelling.
Andrea Ohrviks kombinerte frispillinger av venstrekantene med egne gjennombrudd.
Kaptein Kari Tjelle gikk omsider foran etter å ha slitt med formen i hele høstsesongen.
I Sorina Teodorovic og Hæge Fagerhus har Fjellhammer en høyreside av høy klasse.
Bækkelaget-trener Frode Scheie, som uttalte før kampen at han ville bli skuffet om Sorina Teodorovic spilte mot sin gamle klubb, fikk flere skuffelser i trynet utover i kampen.
Etterpå var han bare lettet over to poeng og revansj mot Fjellhammer etter tapet i første serierunde.
– For Fjellhammer gjelder det å ta poeng mot de riktige lagene i bunnen og ikke brenne for mye krutt i de andre kampene. De kan berge seg på grunn av at det er tre lag nesten uten poeng i bunnen.
– Hva med Teodorovic som likevel spilte?
– Sorina fortalte meg før kampen at hun bare hadde tullet da hun før jul lovet meg at hun ikke skulle spille mot oss.
Sportssjef Vidar Løfshus anbefaler Petter Northug å flytte fra Norge for å få ro.
Elfenbenskysten herjer i afrikamesterskapet, og i dag er det Mali ...
Vi klemmer til med et spenstig tredjevalg som banker i to rebuser ...
Vink farvel til Fair play-ligaen. Nå kommer ...
Vi tror meget hjemmesterke Sheffield Wednesday eliminerer Blackpoo...
Olav Mikkelborg har fått en pangstart på sesongen og sitter opp ba...
Dopingdømte Alberto Contador (29) fortsetter sykkelkarrieren og gjentok tirsdag at han er uskyldig dømt til to års utestengelse fra sykkelsporten. Les mer
Skihopperen Anders Bardal tok sin sjette NM-tittel med seier i storbakke-NM tirsdag. Det var første gang Steinkjer-hopperen fikk kongepokalen. Les mer