...
KRONPRINSESSEN: HKH Mette-Marit kom til den norske standen for dialogmøte med de norske ungdomsdelegatene. «Youth we can!» var slagord for temadagen om HIV og ungt lederskap, kronprinsessens hjertesak. Fra venstre HKH Mette-Marit, Olympia Ahenkorah, Anine Kongelf, Silje Kjørmo Wilhelemsen, Lasse Alexander Brænden og Anette Remme.

HIV på dagsordenen – Zoom var i Wien

– Ungt lederskap må på banen, sa HKH Mette-Marit på aidskonferanse i Wien. Hver dag blir 7.400 personer smittet av HIV, 45 prosent er ungdom.

Publisert 30.07.2010 kl 06:30 Oppdatert 30.07.2010 kl 06:30

Tips en venn på e-post:

...
BEHANDLING SOM PREVENSJON: Det er mulig å leve godt og lenge med HIV i dag, men medisinene når ikke de som trenger dem. Ikke bare er fordelingen urettferdig, mer behandling ville dessuten hindret mer smitte.
...
AIDS-MARSJ: 25.000 konferansedeltakere marsjerte gjennom Wiens gater forrige tirsdag kveld. Østerrike har ikke bidratt med penger til det globale AIDS- fondet siden det ble opprettet i 2002. FOTO: Willy-Freddy Shanti, HIV Norge
...
KONDOM: Kunnskap om seksualitet og kondombruk er helt avgjørende for å beskytte oss alle og stoppe spredningen av HIV viruset.
...
HIV OG UNGT LEDERSKAP: Kvelden før åpningen av AIDS2010 var en stor norsk delegasjon og internasjonale gjester samlet til mottakelse på ambassaden. Ingrid Aas Borge, Anette Remme (undertegnede) og HKH Mette-Marit fikk si noen ord om ungt lederskap.
...
FRA NORGE: Norske deltakere på forkonferansen for ungdom: (Fra venstre) Silje Kjørmo Wilhelemsen, Ingrid Aas Borge, Lasse Alexander Brænden fra Sørum, Anine Kongelf fra Jessheim og Anette Remme fra Lørenskog.

AIDS-epidimien

  • I dag lever 33,4 millioner mennesker med HIV.
  • Hver dag dør 5000 personer av AIDS, og hver dag blir 7400 nye smittet av HIV.
  • Ungdom (15-24 år) utgjør 45 prosent av de som blir smitta hvert år.
  • Fem millioner unge lever med HIV. 25 milliarder dollar trengs for å møte behovet for medisiner til personer med HIV, mens kun 13,7 milliarder ble brukt i 2009.
  • Wien tjente 48 millioner Euro på å arrangere AIDS2010, mens Østerrike kun har bidratt med 1 million dollar til det globale AIDS fondet, én gang.

Den 18. internasjonale aidskonferansen i Wien gikk av stabelen forrige uke, og samlet 25.000 aktivister, politikere, donorer og forskere fra hele verden.

Selv reiste jeg som delegat fra LNU (Landsrådet for Norges barne- og ungdomsorganisasjoner) og nestleder for SAIH (Studentenes og Akademikernes Internasjonale Hjelpefond).

Annethvert år samles det internasjonale aidssamfunnet for å dele ny kunnskap om kampen mot HIV.

I år var «rettigheter her, rettigheter nå», tittel for konferansen og et krav til verdens ledere.

– Nå, må noe skje!

I forkant av uka med «AIDS2010», deltok 300 ungdommer på tre dager med forkonferanse.

Der ble en felles kampanje lansert under slagordet «Now make it happen!».

Verdens unge ledere ropte etter bedre helsetjenester og beskyttelse av menneskerettighetene, spesielt for sårbare grupper som sexarbeidere, sprøytebrukere, menn som har sex med menn og personer som lever med HIV.

– Når du vet hva som foregår rundt deg, får du makt og kan bidra til forandring, uttalte en deltaker på forkonferansen.

Etter SAIHs erfaring med utdanningsbistand, er ungdom nettopp gode endringsaktører for samfunnet når de får nok informasjon.

Kunnskap, kondomer og en plass ved bordet der avgjørelsene tas, kan bidra til å endre de unges sårbarhet for HIV.

Brutte løfter

Samtidig trenger verden nå de unges nye øyne og kreative løsninger for å gi aids-aktivismen en oppblomstring.

30 år etter viruset ble oppdaget lever i dag 33,4 millioner mennesker i verden med HIV, men innsatsen for å stoppe smitten er i ferd med å stagnere.

Løfter om penger til kampen mot HIV er brutt i skyggen av finans- og klimakrise, av blant andre president Obama, G8 landene og Afrikanske ledere.

I er realiteten er det den politiske viljen og ikke penger som mangler.

– Vi kan bedre! Og det å investere i helse er ekte og god økonomi, sa Bill Clinton i Wien.

Kronprinsessen tror på de unge

De unge er verden over mest utsatt for HIV, men det er også de som vet best hva som skal til for å forebygge.

Derfor fikk Changemaker og SAIH som eneste talere, utenom Hennes kongelige høyhet Mette-Marit, si noen inspirerende ord på den norske ambassadens mottakelse i Wien.

Ungdomsdelegatene fikk også ansvaret for en temadag om ungt lederskap ved den norske standen, hvor det var duket for lunsjmøte med HKH Mette-Marit.

Kronprinsessen er internasjonalt anerkjent som en forkjemper for ungt lederskap i kampen mot HIV, og var hedersgjest på den offisielle åpningen av konferansens ungdomspaviljong.

– Jeg har tro på ungdommen, det er på tide å inkludere dem, sa HKH Mette-Marit.

Stigma og spredning

I Norge, har LNU i år en kampanje gående for å fjerne straffeparagraf 155 som kriminaliserer personer som lever med HIV.

Stigmatiseringen som den fører med seg gjør det vanskelig å bekjempe viruset.

Personer som lever med HIV mister sin rett til et seksualliv i vårt land, og UNAIDS har pekt ut Norge som en av verstingene i forhold til kriminalisering.

SAIH setter i høst i gang kampanje om unge homofile, lesbiske og bifile sine rettigheter.

I over 80 land i verden er homoseksualitet ulovlig og slike lover må bekjempes.

Mer åpenhet omkring seksualitet og en slutt på diskriminering er viktig i seg selv, men også som steg i kampen for å stoppe spredningen av HIV.

Norsk ungdoms latskap i kondombruk er dessuten en stadig påminnelse om behovet for mer kunnskap.

– Now make it happen!


TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Thor Woje
Nettredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.