SKEDSMOKORSET:Etter 20 år som ett av Romerikes største amatørteatre, klinker Skedsmo Amatørteater til med en jubileumskavalkade. Forestillingen viser høydepunkter fra de siste ti årene på scenen.
| Kaja Schau Knatten | |
| Publisert 27.05.2009 kl 18:56 Oppdatert 27.05.2009 kl 18:56 |
Skedsmo Samfunnshus er et kreativt kaos. Havfruer på rulleskøyter suser over scenen, ungdommer skifter kjapt mellom pyjamaser og naglebelter.
I tjue år har Skedsmo Amatørteater forvandlet Skedsmo Samfunnshus til Eventyrland med jevne mellomrom. Nå feirer teateret seg selv med en jubileumskavalkade over de siste ti årenes produksjoner.
Forestillingen har premiere torsdag etter pinse, og inneholder innslag fra blant annet Kvitebjørn Kong Valemon, 7 mirakler på Mercy Street, Den lille Havfruen, Jungelboken, Little Shop of Horrors, Askepott, Reisen til Julestjernen, Trollmannen fra Oz, Hair, Fame og Rockeulven.
Det hele sys sammen med to røde og foreløpig hemmelige tråder. I trådene trekker teatrets to seneste regissører, Herman Jørgenrud og Herman Bernhoft.
– Vi har valgt ut så varierte innslag som mulig, og bruker de numrene vi føler sier mest om forestillingene de er hentet fra, forklarer Bernhoft og Jørgenrud.
Herman Bernhoft fullfører i disse dager sin bachelor i skuespill ved Kunsthøgskolen i Oslo. Da han var ti år gammel, så han amatørteateret spille "Askepott" og ble hekta. Siden har han vært med i mange år som skuespiller og som regissør.
For tre år siden overtok Herman Jørgenrud regien, men Bernhoft synes det er flott å ta opp igjen arbeidet med sine gamle forestillinger.
– Det er veldig deilig å være instruktør når folk kan stemmene sine. Fordi numrene sitter så bra fra før, har vi kunnet finpusse og videreutvikle dem, forteller Bernhoft.
Skuespillerne blir akkompagnert av et sjumanns orkester, og scenografer, sminkører og kostymeansvarlige debuterer som filmskuespillere på et lerret integrert i kavalkaden.
– Forestillingen er halvveis intern, en koseforestilling for oss og for dem som har sett oss tidligere, forklarer Jørgenrud, som avslutter sitt engasjement i teatret med jubileumsforestillingen.
Gunhild Lærum har ledet teatret det siste året, men har vært teatermor i tre. Hun omtaler ungdommene som en inspirerende og ressurssterk gjeng, og er imponert over deres utvikling fra forestilling til forestilling.
– Denne forestillingen er typisk Skedsmo Amatørteater, det er veldig lett å se at det er deres greie. Den inneholder mye fin sang og musikk fra kjente stykker, så her er det noe for de fleste, frister hun.
En koseforestilling for oss og for dem som har sett oss tidligere
Herman Jørgenrud, en av regissørene
Meteorologisk institutt har oppsummert sommeren: – Den har vært våtere og litt varmere enn normalt. Les mer
To biler kjørte i hverandre. Les mer
Publikum sitter oppslukt av de glade tonene som strømmer fra scenen. Konserten er en hyllest til gitarlegenden John Scofield, og en avskjed med Norge.
Meteorologisk institutt har oppsummert sommeren: – Den har vært våtere og litt varmere enn normalt. Les mer
«Mafia II» lar deg oppleve livet som banditt i etterkrigstidens USA. Les mer
Følg smågutten Son Goku ut på et eventyr preget av slag, spark og gigantiske energistråler. Les mer
Kan du hjelpe Joe Danger til å gjøre comeback som stuntmann? Les mer