...
BEST: Trombonist Audun Breen gikk helt til topps i nordisk mesterskap for solister i helgen.ALLE FOTO: ØYVIND MO LARSEN

Audun er nordisk solistmester

OSLO:Nordens beste solist er trombonist Audun Breen. Større blir det ikke for en norsk blåser.

Øyvind Mo Larsen
Øyvind Mo Larsen Profil E-post
Publisert 18.04.2009 kl 22:00 Oppdatert 18.04.2009 kl 22:00

Tips en venn på e-post:

...
...
MIDTPUNKT: 20 år gamle Audun Breen fra Nes var den alle ville gratulere i går kveld.
...
VANT IGJEN: Saksofonkvartetten Saxophobia bestående av Martin Kopperud (t.v.), Maren Kristine Mørck, Sebastian Carr og Martin Myhre Olsen (ikke til stede da bildet ble tatt) ble norske mestere for ensembler for tredje år på rad.

21-åringen fra Nes hadde ikke helt fordøyd førsteplassen i nordisk mesterskap for solister da Romerikes Blad traff vinneren i går kveld.

– Det har ikke helt gått opp for meg at jeg vant, sier han mens han ser ned på pokalen og puster dypt etter endt dyst.

– Blir det større?

– Jeg har gått gradene fra kretsmesterskap til norgesmesterskap, som jeg vant og dermed kvalifiserte meg til nordisk finale, Breen.

– Men jeg har alltid sett på de nordiske finalistene og tenkt at de var forferdelig gode og toppen av kaka; og nå har jeg vunnet den finalen.

Jazz

Av de tre finalistene var Audun Breen den som framsto som mest ledig og løs i går kveld.

– Du spiller også mye jazz, er det den som har gjort deg leken?

– Det er nok noe i det. Jeg er i hvert fall bevisst på at det går best når man er løs. Dessuten tror jeg elementene av improvisasjon i jazzen har hjulpet meg innen klassisk, sier den nordiske nybakte mesteren.

– Hva skjer videre?

– En del av premien er solistoppdrag, og det er noe jeg ser fram til. Ellers blir det å fortsette studiene på Norges musikkhøgskole.

For fritidsproblemer har ikke Audun Breen. Han øver fire til seks timer hver dag og spiller i forskjellige konstellasjoner og sjangere.

– Det hender det er mindre morsomt å øve, men da pleier jeg å tenke at øving gjør deg bedre – og da blir det morsommere å øve...

Tredje strake

Romerike fikk også norgesmestere i klassen for ensembler i går. Saksofonkvartetten Saxophobia fra Lillestrøm, bestående av Martin Myhre Olsen, Sebastian Carr, Maren Kristine Mørck og Martin Kopperud hentet hjem førsteplassen for tredje året på rad.

Andre romerikinger som var i ilden som solister var Silje Strandengen fra Fet (4. plass), Mari Noborg Hauback fra Fet (5. plass), Sebastian Carr fra Lillestrøm (13. plass) og Martin Myhre Olsen fra Lillestrøm (10. plass).

Men den største av alle solister i hovedstaden i går kveld var nesbuen Audun Breen.


TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Thor Woje
Nettredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.