INTERESSEN: Medlemmene av Jane Doe har selv vokst opp på ungdomshuset, og føler det er godt å kunne gi tilbake i form av kunnskap til de yngre garder. Fra venstre: Tor Mikael Larsen (28), Dag Kenneth Peeters (28) og Mats Bruhn (31).BEGGE FOTO: STEPHAN LØVSTAD

Skaper livemiljø for unge

KLØFTA:Den første mandagen i de kommende måned-ene arrangeres det jam-kveld på ungdomshuset på Kløfta. Det første steget mot et blomst-rende livemiljø, håper arrangørene.

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

GALLERI ROMERIKE

TEGNESERIER

LES RB SOM E-AVIS

BILDESERIER

Fotokonkurransen

Publikumsliv fra LIK-Stavanger

Brudepar februar

Stephan Løvstad
Publisert 25.02.2008 kl 23:00 Oppdatert 25.02.2008 kl 23:00

Tips en venn på e-post:

Foto: stephan løvstad
VIL LÆRE BORT: ? Det er viktig å vise unga at veien fra øvingen til scenen ikke er lang, sier medarrangørene av mandagsjammen på ungdomshuset på Kløfta, Tor Miakel Larsen (28) og Dag Kenneth Peeters (28).

Hver mandag i de kommende månedene blir det mulig å hvesse instrumentferdighetene sine på ungdomshuset på Kløfta. Lokale musikkrefter i form av medlemmer fra Jane Doe og Bedrock Bluesband stiller seg nemlig til disposisjon for å gi ungdomsmusikken et løft. Det både i form av jam-sesjoner og musikalske tips og triks.

– Det er viktig å gi unga live-erfaring, det er tross alt derfor de fleste sitter og øver. Samtidig er det alltid en musiker du kan lære noe nytt av, sier medarrangør og trommeslager i Jane Doe, Tor Mikael Larsen (28).

Mulighet for utvidelse

– Vi begynner med én kveld, og så utvider vi gjerne om interessen er der, sier medarrangør og Jane Doe-vokalist Dag Kenneth Peeters.

Petters forteller at prosjektet ikke skal skape noen form for prestasjonsangst, men isteden være en mulighet for unge musikere til å prøve ut det de allerede kan live, og i prosessen lære noe mer.

Både lokal tilknytning og et ønske om å legge forholdene til rette for et voksende musikkmiljø har vært viktige faktorer for tiltaket. Et tiltak de håper vil munne ut i flere live-opptredener.

– Det godt å kunne gi noe tilbake til stedet vi alle har vokst opp og lært å spille. De siste årene har vi merket at en sterk økning i antallet band på Kløfta og i omegn. Disse mangler ikke øvingsplasser, men går derimot sterkt i manko når det gjelder live-muligheter, sier Larsen.

Skal munne ut i konserter

– Vi vil forsøke å få arrangert minst én konsertsamling i løpet av året, aller helst tre. En på hvert av ungdomshusene på Kløfta og Jessheim, samt i black boxen på kulturhuset. I tillegg vil vi forsøke å arrangere minst to musikkseminarer i løpet av året, sier Peeters.

Han forteller om god finansiell støtte fra både kommunen og musikkverkstedordningen, og mener at mulighetene for utvikling hittil begrenses av interessen. Ved hjelp av lokale krefter håper Peeters at konsertarrangementene heller ikke vil bli for vanskelig å gjennomføre.

– Det er flere medlemmer av Ullensaker Rockeklubb, og ikke minst på ungdomshuset, som ikke er musikanter, men som isteden har god peiling på både lyd og lys.

Vil åpne erfarne øyne

Både Larsen og Peeters håper å kunne herde musikkinteressen ved å vise ungdommen at veien fra øvingsrommet til scenen ikke er lang.

– Vi må skape et tettere lokalt musikkmiljø, der musikerne får møtt hverandre og utviklet seg sammen. Ungdom kan like lett tilegne seg en interesse som de kan slå den fra seg, og det å vise dem det aller morsomste med musikk såpass tidlig, tror vi er nødvendig skal flere fortsette å drive med musikk når de blir eldre. Live-erfaringen i seg selv er selvfølgelig også et pluss, sier Larsen.

Selv om medlemmer fra Jane Doe, og Stian Borgen og Stian Haslie fra Bedrock Bluesband primært vil stå for mye av regien, oppfordrer de enda mer erfarne krefter til å være med som pådrivere i utviklingen. – Vi håper på at også enda mer erfarne og etablerte musikere vil vise interesse for og se potensialet til å skape et godt musikkmiljø på et stadig voksende Kløfta. Vi vil aktivt oppfordre de til å ta turen innom framtidige jam-kvelder og workshops, sier Peeters.

Alltid med blikk for fotball

Plassér flere unge, afrikanske spillere i samme leilighet: Da får du alt annet enn fotballfri soneLes mer

Måtte evakuere barnehagen

Da det luktet brent var det bare å komme seg ut av barnehagen. Les mer

Avsluttet på innerski

Aksel Lund Svindal avsluttet storslalåmsesongen på innerski halvveis ned i traseen. Les mer

Skal bli spinninginstruktør

Trippeldrapsdømte Veronica Orderrud skal være spinninginstruktør på Eidsvoll. Les mer

Vil ha bompenger over Glomma

Uten bompenger kommer det til å ta 20-25 år før den endeløse køen ved Fetsundbrua er borte. Les mer

MEST LESTE SAKER

LOKAL KULTUR - 5 SISTE

Utveksling tur/retur Australia!

Sarah fra Australia savner strendene, mens nordmannen Christian savner snøen. Men ellers har alt vært strålende med å bytte plass i verden, for de to.

Klar for britisk GP-finale

Syng og vinn i Fet

Tatt for E6-fyll

Kongene av Spektrum

LOKALE NYHETER - TOPPSAKEN

Måtte evakuere barnehagen

Da det luktet brent var det bare å komme seg ut av barnehagen. Les mer

KINOGUIDEN

Terningkast: 5

– Et overdådig fyrverkeri av farger og galskap

«Alice i Eventyrland» er fascinerende og helt absurd. En helt gjennomført eventyrverden. Les anmeldelsen – se trailer!

Terningkast: 4

Asfaltenglene

Smarte detektivjenterLes anmeldelsen
Terningkast: 3

Percy Jackson og lyntyven

Ingen gudebenådet filmLes anmeldelsen

CD-GUIDEN

Terningkast: 4

Amherst: Light Exists in Spring

Lyrisk og varsomtLes anmeldelsen
Terningkast: 4

Solid Comfort: Solid Comfort Live

Solid bruksbluesLes anmeldelsen

SPILLGUIDEN

Terningkast: 5

Stormannsgalskap

Napoleon skal erobre verden. Vil du være med? Les mer

Terningkast: 5

Et unikt storspill

«Heavy Rain» er et av denne generasjonens mest spennende spill. Les mer

Terningkast: 4

Monster mot monster

«Aliens vs. Predator» er en forrykende kamp mellom universets farligste vesener. Les mer


Medlemmer på romerike.no

Det skjer

Nyheter vi snakker om

Lesernes egne bilder

TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Thor Woje
Nettredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar