EIDSVOLL:Eidsvoll-ungdommen tro til med full styrke og stor kreativitet under UKM mønstringen lørdag ettermiddag. Mens kvaliteten blomstret på scenen, var bildekunsten beskjeden med sine sju arbeider.
| Jan Rudolf Pettersen | |
| Publisert 03.02.2007 kl 23:00 Oppdatert 09.02.2007 kl 12:59 |
Musikk- og kulturskolene har en stor del av æren for at Lars S. Hauges kulturbarn, UKM, stadig kan presentere talenter i alle aldre og sjangere.
Også UKM-mønstringen i Panorama i Eidsvoll sentrum lørdag ettermiddag bød på et mangold av musikk- og danseprofiler, godt understøttet av intense øvingstimer på musikk- og kulturskolen.
Eidsvoll Percussion Group åpnet showet med "Mucho Gusto" av orkesterleder og komponist Percy Faith. Med marimba, xylofon, klokkespill, vibrafon, trommer og rytmeinstrument slo de fast kvaliteten og nivået for mønstringen.
– De fleste av oss har spilt eller spiller i korps, forteller Jon-Øivind Finnbråten i perkusjonsgruppa.
– Ås, Vilberg, Dal, Eidsvoll Verk, Råholt og Eidsvoll janitsjar.
Gruppa er sammensatt på musikk- og kulturskolen.
– Vi har øvd mye og kan mange flere melodier en denne, sier Sigve Resaland.
– Melodier av Mozart, Michael Jackson og Beatles, for å nevne noen.
I fjor kom gruppa helt til landsmønstringen i Trondheim.
– Vi håper å komme like lang i år. Men først skal vi ha noen spilleoppdrag i kommunen vår, sier slagverkene fra Eidsvoll.
Rockegruppa Perfect Strangers stilte like godt opp med to bassister.
– Det er noen andre band som har det, sier Henning Brubakk. Han spiller gitar.
– Det blir mer trøkk, litt tyngre, skyter Silje Renate Bråten Bisgaard. Sammen med Wendi Kazonza utgjør hun koregruppa i bandet.
– Gammel rock, fra 80-tallet, er best, mener trommeslageren Tobias Bålsrud Berg.
– Gammel rock fra 80-tallet?
– Ja, sånn klassisk rock, da. Mer gitarbasert, presiserer Henning.
Noen spillejobber har det blitt.
– Men ingen penger så lang, beklager Tobias.
– Nei, bare gratis brus, ler Silje.
Det gikk unna da The Fast Band spilte seg gjennom 27 musikksnutter i en medley de hadde kalt "A Bunch of Quite Known Songs Played in Random ... in Order to Make You Feel Groovy".
– Vi laget denne medleyen da vi gikk i 10. klasse, som et prosjekt, forteller Joachim Nyhuus som spiller gitar og banjo.
– Det resulterte i at to av oss fikk 5 og to andre 6 i musikk sier pianisten Hans Henrik Grønsleth.
– Men dere er vel et band i dag?
– Ja, vi har vel blitt det nå, sier Hans Henrik. Han har vært med på et eller annet i UKM han har kunnet.
Han og Joachim har spilt sammen i alle år, som de sier.
– Fra vi var smågutter, forteller Joachim.
Den fingerrappe gitaristen i The Fast Band er ellers opptatt for tiden med cd-innspilling sammen med Cosmos Factory fra Fenstad og Råholt.
– Men The Fast Band skal vel i studio snart de også, sier Joachim.
Sprinteren dro til Barcelona for å vinne 200 meter. Han endte på 5. plass. Les mer
Helene Rask (29) var Norges mest kjente glamourmodell. Nå har hun lagt modellyrket på is – og mandag starter hun i ny jobb i Lillestrøm. Les mer
I ett år har Kristoffer Clausen (34) fra Fetsund bodd i villmarka. Nå blir opplevelsene hans bok. Les mer
I ett år har Kristoffer Clausen (34) fra Fetsund bodd i villmarka. Nå blir opplevelsene hans bok.
HIV på dagsordenen – Zoom var i Wien
Pro Cycling Manager byr på velkjente funksjoner og sykkelritt. Les mer
Puzzle Agent er et veldig underholdende, gåtebasert eventyrspill. Les mer
Årets utgave av golfkjempen gjør det enda mindre fristende å gå ut i finværet. Les mer