Morsom "Flue" i Gjerdrum

TEATER:: "Skuespillerne gjør dette godt. Særlig mot slutten når hele farsen rulles opp for åpen scenen, for å si det sånn. Det kunne ikke vært gjort bedre." skriver vår anmelder som har sett "Den Spanske Flue". Gjerdrum Amatørteater. som har premiere i Gjerdrum kulturhus torsdag 10. november

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

GALLERI ROMERIKE

TEGNESERIER

LES RB SOM E-AVIS

BILDESERIER

Uteliv uke 28

...

Tordennatt på Romerike

...

Publikumsliv, LSK-RBK

...
Publisert 10.11.2005 kl 23:00 Oppdatert 11.11.2005 kl 07:17

Tips en venn på e-post:

...
Gjerdrum amatørteater. Den spanske flue.¬ FARSE: Det er stor ståhei i sennepsfabrikant Klinkes hjem, når problemenene tårner seg opp i Gjerdrum Amatørteaters oppsetning av "Den Spanske Flue", her med Sindre Stølan som Klinke og Wegar Monsen som Henrik.ALLE FOTO: GEIR EGIL SKOG

Farsen "Den Spanske Flue", de tyske forfatterne Franz Arnold og Ernst Bachs sitt første store samarbeidsprosjekt, har gått sin seiersgang på så vel profesjonelle som amatørscener rundt i Europa siden urpremieren i 1913. Også her til lands, og ikke minst på Romerike, har denne dette elleville teaterstykket glitret i rampelyset mer enn en gang.

Torsdag kveld var det de dyktige ungdommene i Gjerdrum Amatørteater som ga seg farsen i vold. Selv om denne teaterorganisasjonen har bestått den ene dramatiske ildprøven etter den andre, er det kanskje første gang de spiller et stykke med så rigide dramaturgiske regler og forventninger.

Rammene i en farse er stramme. Her skal tempoet være på topp og forvirringen større enn hva fantasien kan klare. Også rollene skal være statisk profilerte. Det gis ikke stort rom for utvikling av rollefiguren i en farse. Blott til lyst, skal det være. Det er svært vanskelig å spille en farse godt. Enten treffer du, eller så blir det plumpt spill.

Ungdommene i Gjerdrum Amatørteater gjør en hederlig innsats i denne kjente farsen. Selv om noen har falt for fristelsen å kopiere mer eller mindre fra tidligere profesjonelle rolleinnehavere, klarer de å holde sine rolletolkninger elegant gjennom hele stykket. De er morsomme og viltre.

Mest markert er, som manusforfatterne har lagt opp til, sennepsfabrikant Luwig Klinke, mesterlig spilt av Sindre Stølan, Henrik Meisel i Wegar Monsens svært morsomme tolkning og Emma. Også denne rollen svært godt spilt av Christine Helland.

Ellers legger jeg godt merke til de herlig fnisende jentene, Helene Gullbrandsen og Maiken Middelhuis Eriksen som henholdsvis Paula og Wally.

Tempoet og rytmen i en farse er avgjørende. Presisjonen i dører som går opp og igjen, personer som nesten treffer hverandre og løper ut og inn av dører, er avgjørende for framdriften og hele innholdet i et slikt stykke.

Skuespillerne gjør dette godt. Særlig mot slutten når hele farsen rulles opp for åpen scenen, for å si det sånn. Det kunne ikke vært gjort bedre.

Derimot er scenestørrelsen et problem i denne oppsetningen. Den er for stor. Det tar lang tid å komme seg bort til den døren man skal ut, og kontakten på scenen blir ikke så tett som den skal være. Så scenografien må ta skylden for den dempingen av tempoet som spillet er utsatt for her og der. Dette merkes først og fremst når det er få skuespillere på scenen.

Ungdommene i Gjerdrum Amatørteater behersker altså farsekunsten. Men skulle hatt en tettere arena der de virkelig fikk utnyttet sine kvaliteter helt ut.

Jan Rudolf Pettersen

Forestillingen spilles også fredag 11., lørdag 12. og søndag 13. november

...

Ndure misset igjen

Sprinteren dro til Barcelona for å vinne 200 meter. Han endte på 5. plass. Les mer

...

Fra glamourmodell til treningssjef

Helene Rask (29) var Norges mest kjente glamourmodell. Nå har hun lagt modellyrket på is – og mandag starter hun i ny jobb i Lillestrøm. Les mer

...

Funnet omkommet

Mannen som hoppet i Vorma er funnet druknet. Les mer

...

Til legevakta med nakkesmerter

Kolliderte med annen bilist. Les mer

...

«Villmannen» vender hjem

I ett år har Kristoffer Clausen (34) fra Fetsund bodd i villmarka. Nå blir opplevelsene hans bok. Les mer

MEST LESTE SAKER

LOKAL KULTUR - 5 SISTE

«Villmannen» vender hjem ...

I ett år har Kristoffer Clausen (34) fra Fetsund bodd i villmarka. Nå blir opplevelsene hans bok.

HIV på dagsordenen – Zoom var i Wien

Charlotte, den beste og råeste

Skal bli mamma

Kunsten blir kleskolleksjon

LOKALE NYHETER - TOPPSAKEN

...

Funnet omkommet

Mannen som hoppet i Vorma er funnet druknet. Les mer

KINOGUIDEN

...
Terningkast: 2

Kjempekjedelig kjempe

Det finnes flere grunner mot å se denne platte filmen enn for.LES ANMELDELSE - SE TRAILER!
...
Terningkast: 4

Knight and Day

Uhøytidelig actionLes anmeldelsen
...
Terningkast: 4

The Twilight Saga: Eclipse

Mindre blodfattigLes anmeldelsen

CD-GUIDEN

...
Terningkast: 3

Tom Jones: Praise & Blame

Tilbake til feil røtterLes anmeldelsen
...
Terningkast: 5

Mark Olson: Many Colored Kite

Fargerik folkemusikkLes anmeldelsen
...
Terningkast: 4

Sheryl Crow: 100 Miles From Memphis

Lystig soul fra CrowLes anmeldelsen

SPILLGUIDEN

...
Terningkast: 4

Kongen av landeveien

Pro Cycling Manager byr på velkjente funksjoner og sykkelritt. Les mer

...
Terningkast: 5

Herlige gåter, morsom historie

Puzzle Agent er et veldig underholdende, gåtebasert eventyrspill. Les mer

...
Terningkast: 5

Stilsikker kølleføring

Årets utgave av golfkjempen gjør det enda mindre fristende å gå ut i finværet. Les mer


Medlemmer på romerike.no

Det skjer

Nyheter vi snakker om

Lesernes egne bilder

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Thor Woje
Nettredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.