Romeriksnatur i Galleri 20

LILLESTRØM :Vakker natur fra Romerike og Telemark av Rælingskunstneren Tore Hogstvedt henger side om side med russiske Nikolay Kononovos stilleben på utstillingen i Galleri 2000 som åpner i dag.

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

GALLERI ROMERIKE

TEGNESERIER

LES RB SOM E-AVIS

BILDESERIER

Uteliv uke 34

...

Nyfødte uke 34

...

DumDum Boys på Bjørkelangen

...
Av Jan Rudolf Pettersen redaksjonenrb.no 63 80 50 50
Publisert 03.11.2004 kl 23:00 Oppdatert 03.11.2004 kl 23:00

Tips en venn på e-post:

...
NATURBILDER: Rælingskunstneren Tore Hogstvedt er glad for endelig å få stille ut mange av sine oljemalerier midt i Lillestrøm sentrum, på utstillingen som åpner i Galleri 2000 i dag.ALLE FOTO: GEIR EGIL SKOG

– Dette motivet er fra Myrdammen, sier Tore Hogstvedt. Han er i ferd med å henge opp oljemaleriene sine før utstillingen åpner.

– Det er utrolig hvor mye fin natur jeg finner rett utenfor stuedøra mi på Nordby. Jeg trenger ikke reise til Telemark for å finne gammel skog og sterke stemninger. Det er bare å gå inn i marka.

Tore Hogstvedt er opprinnelig fra Siljan i Telemark. Og riktignok er mange av motivene hans fra nettopp dette stedet. Men Romeriks naturen er sterkt representert i det utvalget som nå stilles ut i Galleri 2000. Både Nitelva, Øyeren og Myrdammen gjenspeiler seg bokstavelig talt i de nærmest impresjonistiske maleriene.

Søker fargene

– Ja, mange har betegnet bildene mine som impresjonistiske. Og det vel kanskje også riktig. Det er jo fargeinntrykket jeg gjerne vil feste til lerretet. Jeg er ikke opptatt av fotografisk nøyaktighet. Men lys og farger.

Tore Hogstvedt arbeider mye ute. Enkelte malerier har han gjort helt ferdig ute i friluft.

– Atelieret mitt er en kombinasjon av ute og inne. Og jeg har alltid vært fascinert av vannflaten. Derfor er mange av motivene mine fra vannperlene på Romerike, sier Rælingskunstneren.

Russiske skulpturmalerier

Den russiske kunstneren Nikolay Kononov har vært representert i Galleri 2000 siden i vår. Men denne helgen blir han å se i en egen avdeling. her bretter han ut sine stilleben i full bredde. Og det er en nærmest menneskeliggjøring av formene i stilleben-motivet som særmerker denne russiske kunstneren. Hans agent og gode venn, Igor Vulfovich, forteller gjerne om både betydning og påvirkning fra denne unge kunstneren.

– Figurene står i relasjon til hverandre og gir bildet liv, selv om det er et stilleben, forteller Igor Vulfovich.

– Nikolay Kononov har jobbet med skulptur siden har studerte ved Serov maleskole i St. Petersburg, hvor han fortsatt bor. I dag leder han sin egen gruppe med kunstnere der han vil videreutvikle nye muligheter til å uttrykke seg.

...

– En av og på sommer

Meteorologisk institutt har oppsummert sommeren: – Den har vært våtere og litt varmere enn normalt. Les mer

...

Her ble 120 bankkort kopiert

Ti kontoer bekreftet tappet.LES SAKEN!

...

Kjørte på syklist

Bilisten kjørte ut av parkeringshuset og traff syklisten. LES MER!

Krasj på E6

To biler kjørte i hverandre. Les mer

...

Mopedist til sykehus

Kjørte av veien – mistenkt for ruskjøring. Les mer

MEST LESTE SAKER

LOKAL KULTUR - 5 SISTE

En hyllest og en avskjed ...

Publikum sitter oppslukt av de glade tonene som strømmer fra scenen. Konserten er en hyllest til gitarlegenden John Scofield, og en avskjed med Norge.

Smiler tross singelslakt

Skal kjempe til 71 grader nord

Oppkalt etter strippeklubb

Fravær til besvær

LOKALE NYHETER - TOPPSAKEN

...

– En av og på sommer

Meteorologisk institutt har oppsummert sommeren: – Den har vært våtere og litt varmere enn normalt. Les mer

KINOGUIDEN

...
Terningkast: 4

Lettfordøyelig spenning

Lettfordøyelig spenningLes anmeldelsen
...
Terningkast: 3

The Expendables

Beinharde tøffaserLes anmeldelsen

CD-GUIDEN

...
Terningkast: 6

Skruk og Masha Vahdat: I vinens speil

Flerkultur, ja takkLes anmeldelsen
...
Terningkast: 5

Katy Perry: Teenage Dreem

Skapt for dansegulvetLes anmeldelsen

SPILLGUIDEN

...
Terningkast: 5

Lekkert gangsterspill

«Mafia II» lar deg oppleve livet som banditt i etterkrigstidens USA. Les mer

...
Terningkast: 4

Høylytt kulejakt

Følg smågutten Son Goku ut på et eventyr preget av slag, spark og gigantiske energistråler. Les mer

...
Terningkast: 4

Hopp og sprett med motorsykkel

Kan du hjelpe Joe Danger til å gjøre comeback som stuntmann? Les mer


Medlemmer på romerike.no

Det skjer

Nyheter vi snakker om

Lesernes egne bilder

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Thor Woje
Nettredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.