Levende gruvevandring

FEIRING:Hedda Gundersen Gulliksen (4) syntes det var spennende å vandre 200 år tilbake i tid – til den dramatiske hverdagen rundt Pålshaugengruva.

Publisert 31.07.2004 kl 22:00 Oppdatert 31.07.2004 kl 22:00

Tips en venn på e-post:

...
GRUVESKATTER: Bergverksingeniør Håvard Engjum viser fram noe av det han tidligere har funnet i gruva, som for eksempel ametyst.
...
DYPT INNI FJELLET: Hedda Gundersen Gullikstad (4) og Camilla Gundersen (12) syntes gruvevandringen var en spennende opplevelse, selv om det var kaldt og mørkt i gruva.
...
TØFT LIV: Hverdagsdramaet slik det ofte utspant seg i gruva Pålshaugen tidlig på 1800-tallet.
...
LANGT INNI FJELLET: Vemund Helgesen (8) fra Råholt synes det er spennende i gruva så lenge mamma Gro Helgesen lyser med lommelykta like bak. ALLE FOTO: ANN KRISTIN ULLERUD LIND

– Varsku her ...

Bom! Det sprenges med svartkrutt i Pålshaugengruva, og en gruvearbeider blir tatt av steinras. Den fortvilte kona og hennes to barn kommer løpende gjennom skogen.

– Slipp meg inn til mannen min. Dette gruvearbeidet er itt'no' liv. Unga svelt støtt, og det er dårlig med penger, gråter mora.

Dramaet utspiller seg på plassen foran Pålshaugen i Feiring, der gruvearbeiderne tidlig på 1800-tallet utfordret både liv og helse.

Dagens yngste tilskuer, Hedda Gundersen, sitter med store øyne under den lille forestillingen som viser gruvearbeidernes farefulle arbeid. Etterpå er det hennes tur til å vandre de 80 meterne gjennom den mørke gruvegangen, og inn i den 70 kvadratmeter store hallen med takhøyde på 15 meter. Gruva er kald, med en vannstand på opptil 25 centimeter flere steder, men Hedda er godt forberedt og har hjelm på hodet, gummistøvler og lommelykt.

– Det var jo ikke noe skummelt, smiler fireåringen når vi igjen ser dagslys.

Dramatisk tid

Et 50 talls mennesker fra både Eidsvoll, Oslo, Drøbak og Sverige benyttet lørdagen til å få med seg gruvevandringen under Jernverkshelga i Feiring. Turen gikk av sted langt til skogs, først med traktorskyss, deretter en kilometer til fots på skogssti.

– Farten tilpasses slik at alle henger med, sier guide og ildsjel Terje Wangen. Sammen med bergverksingeniør Håvard Engjum sto han for historie og geologi under den to timer lange seansen.

– Vi bor i Oslo, men har røttene våre i Feiring. Derfor synes vi det er fint å få inn litt lokalhistorie, og Jernverkshelga gir mange flotte opplevelser, sier mammaen til Hedda, Eli Gullikstad.

– Det er lite nedtegnet rundt gruvelivet. Men vi vet at familiene levde et tøft liv med matmangel og stor småbarnsdødelighet. Arbeiderne var misfornøyd med betalingen fra verkseier Carsten Anker, og saboterte derfor arbeidet ved å helle stein i flere av gruvene, sier Wangen. Gruvearbeidet gikk sakte, og arbeiderne hogget seg fram med en hastighet på kun to meter i måneden.

Flott opplevelse

– Dette er helt fantastisk. Her opplever man både flott natur og kulturhistorie samtidig, sier Rita Eriksen van den Brand fra Minnesund. Det er første gang hun er med på gruvevandringen, men er ellers en flittig bruker av natur og kultur i nærmiljøet.

Text.8.m-innrykk:– Når jeg får besøk av familien fra Nederland, tar jeg dem alltid med på opplevelser rundt om i bygda, og de er helt i ekstase over alt vi har å tilby, sier Eriksen van den Brand, som denne gangen driver turistreklame ovenfor arbeidskollega Inger Lindevern fra Sverige.


TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Thor Woje
Nettredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.