Ålesund (ANB-NTB): Odd Grenland scorer «alltid», og økte forspranget til medaljerivalene med 2-1-seier borte mot Aalesund.
Når Odd Grenland spiller i eliteserien blir det nesten garantert mål. Søndag scoret Skiens-laget for 20. kamp på rad, da Aalesund ble beseiret 2-1 på bortebane.
Odd har allerede satt klubbrekord. Søndag nådde de hvitkledde en fin milepæl. Ikke siden 0-3-tapet i åpningskampen mot Viking har Odd-spillerne gått målløse av banen.
Målteften gir også resultater. Den nyopprykkede klubben kjemper om medalje, og innehar tredjeplassen med tre poengs margin ned til Brann. Med Stabæks poengtap i Tromsø lørdag har også avstanden ned til bæringene økt med to poeng.
– Det spillemessige var bra de første 20 minuttene, og de 20 siste. I perioden mellom synes jeg Aalesund var best. Vi hadde noen flere målsjanser vi burde satt, sa Odd-trener Dag Eilev Fagermo, og tenkte spesielt på gigantsjansen Peter Kovacs misbrukte da han skjøt i tverrliggeren.
– Vi økte forspranget til Stabæk, og tar sikte på å vinne medalje. Vi er gode på hjemmebane, og nå har vi jo begynt å vinne borte også, påpekte Fagermo.
For Aalesunds del er situasjonen en helt annen, med tre poeng ned til Bodø/Glimt på nedrykksplass.
Luken kunne ha vært større. De oransjekledde ledet an fra start hjemme mot Odd, men der gjestene er målgarantisten i eliteserien, er Aalesund så å si det stikk motsatte.
– Jeg er fornøyd med prestasjonen vår, men det er samtidig for dårlig av oss at vi ikke setter sjansene. Vi var dårlige det første kvarteret, men da vi først kom i gang gjorde vi en god kamp, og burde ha fått med oss poeng, sa Aalesund-trener Kjetil Rekdal.
Én seier på de siste ni seriekampene er ikke hva sunnmøringene hadde ventet seg i løpet av sommermånedene. Rekdal forventer ikke seier hatoppgjøret borte mot formsterke Molde i neste serierunde, men erkjenner at de to påfølgende kampen blir svært viktig.
– Vi må slå Bodø/Glimt og Lyn hvis vi skal unngå å havne helt nede i sumpa, fastslo Rekdal.
Simen Brenne fikk en enkel oppgave med å sette inn 1-0, og scoret sitt åttende mål for sesongen.
Aalesund forsøkte å komme tilbake, men avslutningene var ikke giftige nok. Odd-spillerne var hele tiden farlige, og på tampen av kampen ble det hele avgjort.
Etter mye rot i AaFK-feltet kunne Jacob Sørensen dytte ballen over mållinjen. Det var Odds 39. mål for sesongen. Bare Molde og Brann har flere.
Aalesund-fansen fikk et trøstemål fem minutter på overtid da innbytteren Didrik Fløtre stusset ballen i mål etter en corner. Men nedrykksspøkelset lever videre for tangotrøyene. (ANB-NTB)