Ekteparet Jorunn og Martin Staurem fra Strømmen vant nylig Hole kommunes byggeskikkpris for sin spesielle utforming av hytta ved Tyrifjorden. Selv er de mest fornøyde med utedoen inne.
– Jeg hadde to krav før byggingen startet. Det ene var at hytta ikke skulle være firkantet, og det andre var at vi måtte ha en «utedo» inne. Det fikk jeg, og vi er kjempefornøyde med resultatet, sier Jorunn Staurem, og smiler bredt til sin sidemann Martin.
De har vært sammen om å utforme den unike hytta som ligger helt nede ved Tyrifjorden i Hole kommune, men gir likevel mer enn gjerne bort halvparten av æren og vel så det til arkitekt og byggmester.
Arkitekt har vært Erik Karlsen fra Eiendomsservice Ringerike, og bygget er oppført av Byggmesteren Hønefoss.
– Vi har brukt folk som kan det de driver med og tatt lærdom av dem. Det lønner seg alltid, for da blir resultatet bra, sier Jorunn.
I byggeskikkomiteens begrunnelse heter det at hytta er plassert godt tilpasset terrenget og er utformet med horisontale linjer som følger linjene i naturen.
Hytta er oppført med det mål å være tilpasset det naturskjønne og bratte terrenget mot Tyrifjorden, og er heller ikke for framtredende i forhold til nabohyttene som ble bygd i 1939-1940.
Fargevalg og bruken av ulike materialer nedtoner også byggets plassering, og komiteen mener bygget har elementer som kan framstå som et eksempel for dem som vil oppgradere hyttene sine.
For eksempel er gråfargen øverst på bygget som demper høydevirkningen nevnt, og i tillegg har panelet ulik bredde, noe som skal avspeile furutrærne i omgivelsene.
– Vi har vært veldig bevisste på at vi ønsket å bo i den flotte naturen som er der, i tillegg til at vi ville ha noe litt utenom det vanlige. Arkitekten skjønte med en gang hva vi så for oss, og hytta som nå står ferdig er den første og eneste skissen arkitekten tegnet. Det var full klaff med en gang, forteller Jorunn.
– Vi har benyttet oss av lokale fagfolk som er spesialister på det de driver med. De ser med en gang om noe går eller ikke går, og de har erfaring som vi andre kan lære en hel masse av. Hvis jeg skal gi ett godt tips til andre som skal bygge eller pusse opp hytter og hus, så må det være nettopp å benytte seg av alle de ressursene man har tilgjengelig rundt seg, sier hun.
Ett av to krav hun hadde, var at det måtte være plass til en «utedo» inne. Jorunn er opprinnelig fra Sigdal, og på gården fra barndommen hadde familien utedo.
Hun forteller at hun har mange flotte minner fra den tiden, blant annet av måneskinnet som lyste opp himmelen og snøen som knirket under føttene hennes.
– Fra utedoen kunne man sitte og se rett ut i naturen, noe som bød på mange fantastiske opplevelser. På mine eldre dager ville jeg forsøke å gjenskape noe av denne magien, men helst mens jeg kunne være litt varmere på føttene. Derav kom ideen om en utedo inne, sier Jorunn, som gjennom vinduer på flere vegger kan se rett ut i Hole kommunes vakre natur.
Sammen med ektemannen bestemte hun seg for å starte byggingen i 2006/2007. Familien Staurem har siden 30-tallet hatt en hytte i området, men mens broren til Martin overtok denne, begynte Jorunn og Martin å planlegge en ny hytte på en tilleggstomt familien hadde kjøpt ved Tyrifjorden.
I september 2008 sto den ferdig, og siden har mange langt merke til den unike hytta som går i ett med naturen, men som allikevel er et blikkfang.
– Det var en fra Hole kommune som tipset byggeskikkomiteen om hytta vår, så vi visste ingenting. Det er selvfølgelig veldig hyggelig å få en slik utmerkelse, sier Jorunn.
Bygg A - Bolig: U.etg/Kjeller: Hall/trapp, gang, soverom, vaskerom, dusjbad. 2 kjellerrom, sportsbod/pumperom, bod,...
�� -part av vertikaldelt tomannsbolig beliggende 1,2 km nord for Feiring sentrum med dagligvareforretning/post. Ca....
Se vedlagt kartskisse på høyre side i annonsen. Ved å trykke på kartet får du enkelt tilgang til en spesifisert rei...
Se vedlagt kartskisse på høyre side i annonsen. Ved å trykke på kartet får du enkelt tilgang til en spesifisert reiserute...
Prisantydning: 2.790.000,-
Område: AURSKOG
Eiendomstype: Enebolig
Primærrom: 207m²
Visning: 01.03.2012 17:30 - 18:30