...
Det ligger mye tanke bak fargenavnene. Sjøsmaragd er en av Lisbeth Larsens favoritter. Foto: Siren Lauvda, ifi.no

Ikke tilfeldige fargenavn

Oslo (ANB): Sjøsmaragd, Sanddyne, Peon, Krittsand, Vårluft og Sølvrev er alle fargenavn.

Publisert 08.02.2010 kl 13:52 Oppdatert 08.02.2010 kl 13:52

Tips en venn på e-post:



...
Foto: ifi.no
...
Fargenavnet Valmuefrø fra Jotun forteller noe om fargen navnet representerer. Foto: Jotun
...
Mitt hovedfokus er at vanlige mennesker skal ha en form for assosiasjon som stemmer overens med den faktiske fargen, sier Lisbeth Larsen. Foto: ifi.no
...
Når vi hører navnet Skygrå fra Nordsjø får de fleste en assosiasjon om hvordan fargen vil se ut. Foto: Nordsjø

Men hvilket navn den enkelte farge får tildelt, er ingen tilfeldighet. De fargeansvarlige hos malingprodusentene bruker mye tid på å finne et unikt navn som passer med fargens karakter, stiltone i kartet og folks assosiasjoner.

– Det kan kanskje virke tilfeldig for noen, men vi bruker mye tid på fargenavnene, og det er langt ifra noen tilfeldighet hvilket navn en ny farge får, bekrefter Tale Henningsen, som er fargedesigner hos Nordsjö.

I likhet med Lisbeth Larsen, som er fargesjef hos Jotun, er hun opptatt av at fargenavnet skal vekke de riktige assosiasjonene hos forbrukeren.


Assosisasjoner

– Mitt hovedfokus er at vanlige mennesker skal ha en form for assosiasjon som stemmer overens med den faktiske fargen. For eksempel skal man med fargen Morgendis ane at det er en støvete og dus farge, sier Larsen.

Hun er opptatt av de bildene folk danner i hodene sine og at alle får en følelse av hva slags farge det er snakk om.

– Ta fargen Sand. De aller fleste tenker jo at dette er en sandfarge. Men sand kan jo være så mangt, fra grått til beige. Allikevel gir fargenavnet Sand en formening om noe rustikt og naturlig - her er ikke mye glamour, sier hun.

Noen eksakt vitenskap får dette imidlertid aldri blitt, ettersom folk ofte har helt forskjellige oppfatninger om hva en farge står for.

– Vi har alle forskjellige oppfatninger om farger. For eksempel ville vi nok ikke svart nøyaktig det samme om vi skulle peke ut fargen jordbærrød blant mange rødfarger. Men det er allikevel noen rammer vi holder oss innenfor, og det prøver vi også å gjøre når vi navngir fargene våre, sier Henningsen.


Fargen først, navnet sist

Ifølge Larsen er fargens navn noe av det siste som kommer på plass når et nytt fargekart skal ut til forbrukeren.

– Først jobber vi med fargene og gjør oss opp en mening om den stilen vi ønsker å formidle, for eksempel natur, industriell, myk minimalisme eller lignende. Når vi endelig er fornøyde og paletten er klar, limer vi opp fargene og leter etter navn som sier noe om fargen og som samtidig er i tråd med stilen vi vil frem til, forteller Larsen.

Henningsen forteller om en lignende prosess hos Nordsjö, og fremhever viktigheten av å forhøre seg rundt før det endelige navnet spikres.

– Det er faktisk ganske vanskelig, for folk har så sterke relasjoner til navn og farger, og det er viktig å finne et navn som ikke vekker negative assosiasjoner hos mange. Og samtidig må vi jo passe på at ingen konkurrenter har brukt det samme navnet, sier hun.


Fargenavn i tiden

At fargenavn følger de øvrige interiørtrendene er det liten tvil om. Henningsen trekker frem en kjent 80-tallstrend for å gi et eksempel på forandringer.

– Ta fargen Eføy. I 80-90-tallsstilen var dette en moderne plante, og vi så gjerne eføy på tapetborder og annen dekor som var populært da. Nå er det svært få som tapetserer med disse eføybordene, og fargen er dermed også litt mindre populær. Nå bruker vi andre farger og henter impulser fra helt andre ting. Vi er mer opptatt av mat, vin og reise, og det er fargenavnet Chardonnay et godt eksempel på, sier hun.

Larsen trekker frem Caffe Latte som et litt ferskere alternativ.

– Denne fargen kom i en tid hvor kaffekulturen kom over oss for fullt, og det var veldig trendy å drikke Caffe Latte og Cappuccino. Fargen i seg selv var jo også veldig fin, så jeg tror begge deler er grunnen til at den slo så godt an, sier hun.

Men, det er en viktig balanse mellom å finne et fargenavn i tiden som samtidig har lang levetid.

– Vi prøver at fargenavnene også kan bli litt tidløse, vi er jo ikke ute etter å skape døgnfluer, sier Larsen.

De aller fleste malingprodusentene har sine egne klassikere, som kan brukes i år etter år uten å gå av moten.

Perle, Eggeskall og Egghvit er eksempler på farger som har blitt tidløse, og som passer uansett trend, sier Henningsen.


Fargeekspertenes favoritter

Både Tale Henningsen og Lisbeth Larsen har i mange omganger måttet bruke fantasi og kreativitet for å finne opp nye navn til farger. Så er det noen fargenavn de er spesielt fornøyde med?

– Jeg liker veldig godt Sjøsmaragd, som vi brukte i de siste Sens-kartene. Da kan folk lure litt på hva i all verden dette er, ler Larsen, men legger til at hun normalt sett liker best navn som forteller noe om selve fargen.

– Lys aubergine og Mørk aubergine, Sort pepper og Hvit pepper – sånne navn liker jeg veldig godt fordi de gir klare retninger om fargen, og de har også vist seg å fungere godt. Også Valmuefrø er en av mine favoritter, for vi har jo alle en formening om hvordan det ser ut, sier hun.

Henningsen trekker også frem fargenavn som har en samhørighet med selve fargen som sine favoritter.

– Mørk sjokolade er et godt fargenavn, for vi har jo alle en formening om hvordan mørk sjokolade ser ut. Ellers er jeg glad i navn som Korssyrin og Mørk rubin fordi de også forteller noe om fargen de representerer.

Denne saken er levert av Informasjonskontoret for farge og interiør

Eiendom til salgs og leie lokalt

Velg kategori

Velg område

De nyeste annonsene

Annonsere? Bestill annonse her

Nyeste bolig

FEIRING/FLESVIKLIA - Flott enebolig i barnevenn...

2395564

Entré/garderobe, kjøkken/allrom, stue, stue/hall, 3 soverom, bad, vaskerom. Underetasje: Gang og uinnredet rom. Teknisk r...

Prisantydning: 2.950.000,-

Område: Feiring

Eiendomstype: Enebolig

Primærrom: 177m²

Visning: 12.02.2012 15:30 - 16:30

Mer om boligen

2395564
Annonsere i avis og på nett?
Visningskalender
Velg visningsdato
Man Tir Ons Tor Fre Lør Søn




TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Thor Woje
Nettredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.