...
Hvert år får 22.000 bilister feil faktura fra bompengeselskaper. Foto: Terje Pedersen, ANB/Arkiv

Bilister blir fakturert feil

Hvert år får 22.000 bilister feil faktura fra bompengeselskaper etter automatpasseringer, ifølge Staten vegvesen.

Publisert 12.08.2012 kl 12:27 Oppdatert 12.08.2012 kl 12:48

Tips en venn på e-post:

Veivesenet opplyser i et brev til Samferdselsdepartementet at rundt 0,2 prosent av alle fakturaer som blir sendt ut etter automatpasseringer er feil, skriver Aftenposten. Totalt 11,4 millioner fakturaer er blitt sendt ut det siste året.

Tallene baserer seg imidlertid kun på feil som bilister selv har oppdaget og melder inn. Det reelle tallet er derfor langt høyere enn det veivesenet oppgir, skriver avisen.

– Det er nesten helt urealistisk for publikum å kontrollere disse passeringene, særlig i Oslo-ringen, hvor man fort kan ha 100 passeringer på en måned. Det er også ofte snakk om små beløp, så det er nok mange som ikke orker bråket og betaler, sier Leif N. Olsen, rådgiver i Kongelig Norsk Automobilforbund (KNA).

Flesteparten av de uriktige fakturaene skyldes ifølge Statens vegvesen at det automatiske systemet ved bompasseringene ikke klarer å lese av bilskiltene riktig.

Christian Ferner fra Asker opplevde i fjor at hans far, som hadde vært død i ti år, fikk en faktura på 127 kroner fra Fjellinjen, Norges største bompengeselskap.

– Det var skremmende å oppleve i praksis at et system som innkrever svært store verdier, ikke synes å ha kontroll i det hele tatt, sier han til Aftenposten.

Kommunikasjonssjef i Fjellinjen, Hilde Foss Christensen, sier at det også er feil som selskapet ikke kan lastes for.

– Feil kan for eksempel skyldes at noen har en autopassavtale, men ikke har meldt fra til oss om at de har solgt bilen, sier hun. (ANB-NTB)

Til Grasrotandelen

Biler til salgs lokalt


De nyeste annonsene:

Annonsere i avis og på nett?

Zap over til Shanghai

...

Sjekk ut ZAP! Aptera og alle de andre bilene som fant veien til Shanghai Auto Show.

Se bildene

Lokale veimeldinger

Akershus og Oslo

  • Akershus

    Redusert framkommelighet

    Aksellastrestriksjoner er innført.

  • Eidsvoll kommune

    Redusert framkommelighet

    Aksellastrestriksjoner på kommunale veger er innført.

  • Aurskog-Høland kommune

    Redusert framkommelighet

    Stedvis redusert framkommelighet på grunn av arrangement. Gjelder fra 08.06.2...

  • Enebakk kommune

    Redusert framkommelighet

    Aksellastrestriksjoner på kommunale veger er innført.

  • Ås kommune

    Redusert framkommelighet

    Aksellastrestriksjoner på kommunale veger er innført for kjøretøy med totalve...


Bond gass på bilmesse

...

Daniel Craig kastet glans over New York International Auto Show. Sjekk ut bilene som glinset på messa.

Se bildeserie

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/relax/article/95/4370341/

TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Magne Storedal
Digitalredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.