...
DEBATT: Ifølge avdelingsdirektør Nils-Erik Bogsrud i Statens vegvesen Akershus er det intern uenighet rundt en eventuell riving.

Vil rive bru de selv har fredet

Veivesenet vurderer å rive hengebrua på Rånåsfoss. Det er bare ett problem: De har selv fredet den.

Jon Theodor Hauger-Dalsgard
Jon Theodor Hauger-Dalsgard Profil E-post
Publisert 20.01.2012 kl 23:00 Oppdatert 23.01.2012 kl 08:23

Tips en venn på e-post:

...
RIVNINGSTRUET: Hengebrua over Glomma på Rånåsfoss er et pengesluk for veivesenet. Nå vurderes det om brua skal rives. Foto: Kay Stenshjemmet

Landemerket – som er en av Norges aller første myke hengebruer – har fraktet folk og fe over Glomma siden 1927.

– Det er uenighet innad i veivesenet i denne saken, men vi har en prosess gående på om vi skal foreslå å rive brua. Spørsmålet vi nå vurderer er hvor bindende denne verneplanen egentlig er, sier avdelingsdirektør Nils-Erik Bogsrud i Statens vegvesen Akershus.

For ti år siden ble Rånåsfoss bru innlemmet i «Nasjonal verneplan», sammen med 269 andre veirelaterte kulturminner i Norge.

Det var Samferdselsdepartementet som i 1997 ga Statens vegvesen i oppdrag å utarbeide en landsverneplan for veier og bruer. Kartleggingen ble gjennomført i samarbeid med Riksantikvaren.

Over 1.000 veiminner ble vurdert. 270 ble funnet verdige – deriblant Rånåsfoss bru.

«Vi vil gjøre vårt beste for å følge opp og sørge for å få bevart og formidlet veihistorien på en slik måte at også de kommende generasjoner skal få glede av den.» skrev daværende veisjef, Olav Søfteland, i forordet til verneplanen.

Er det riktig å bruke så mange penger på en bru som ikke har en sentral funksjon?

Oppussing til 10 millioner

At brua står i verneplanen innebærer ikke at den er formelt fredet.

– Vi har fått beskjed om at det som står i planen skal behandles som fredet. Altså en selvpålagt fredning. Så blir spørsmålet om det er bindene eller ikke. Det er den debatten vi nå må ta, sier Bogsrud.

Brua er i dag en del av gang- og sykkelveinettet på Rånåsfoss, men er i dårlig forfatning.

– Bortsett fra turgåere har den ingen stor trafikal funksjon lenger. Dessuten har den behov for omfattende vedlikehold.

I veivesenets vedlikeholdsrapport for Region Øst, som ble lagt fram torsdag, skriver de følgende:

«Brua har behov for omfattende vedlikehold, ca. 10 millioner, men siden det er uklart om brua kan rives eller ikke, er vedlikeholdet utsatt.»

– Og det dekker bare oppussingsbehovet i dag. I tillegg kommer årlige drifts- og vedlikeholdsutgifter – og framtidige oppgraderinger, sier Bogsrud.

LES MER: BER OM GRUNDIG VURDERING

Regner med debatt

– Du sier det er intern uenighet i veivesenet. Hva er din personlige oppfatning?

– Jeg har stilt meg bak dem som stiller spørsmålet: Er det riktig å bruke så mange penger på en bru som ikke har en sentral funksjon? Jeg mener vi kunne brukt pengene mer fornuftig på andre områder. Samtidig er jeg villig til å bøye meg dersom hensynet til verneinteressene veier tyngre, svarer han.

– Skjønner du at rivingsdebatten vil skape sterke reaksjoner?

– Ja, det forstår jeg veldig godt. Som sagt er det uenighet også internt. Jeg imøteser en debatt.

Utelatt i fredningsrunde

Bogsrud understreker at det vil utløse en omfattende prosess dersom de lander på rivingsforslaget.

– Her vil flere instanser måtte komme inn, som kommunen og vernemyndighetene.

Spørsmålet om riving ble reist internt i veivesenet allerede for flere år siden. Det er også tatt opp med Norsk vegmuseum, som ligger under Vegdirektoratet.

For et par år siden ble flere av bruene i Nasjonal verneplan formelt fredet, i en prosess der blant annet Riksantikvaren, Norsk vegmuseum og Vegdirektoratet deltok.

Rånåsfoss bru var ikke blant disse.

Avdelingsdirektør Unni Grønn hos Riksantikvaren kunne ikke uttale seg om saken i går, og ba om tid til å sette seg inn i den.

MEST LEST



MEST SETT



Medlemmer på romerike.no

Det skjer

Nyheter vi snakker om

Lesernes egne bilder



LOKALE NYHETER - 10 SISTE


...

Dette kan bli ditt!

Idylliske Furøya i Tvedstrand til salg – for én million kroner! Les mer


Visningskalender
Velg visningsdato
Man Tir Ons Tor Fre Lør Søn

Lambo-SUV og drage-Jeep

...

Sjekk ut bilene utstilt på Auto China i Beijing.

Se alle bildene

LSK-MAGASINET - TOPPSAKEN

...

Seier med blandede følelser

Palmi Rafn Palmason og Johan Andersson hedret sin tidligere lagkollega og avdøde venn før seierskampen i Stavanger.Les mer


LOKAL SPORT - TOPPSAKEN

...

Overbeviste på bortebane

(Hødd – Ull/Kisa 1-3). Ull/Kisa vant for andre gang i løpet fire dager på fremmed gress. Vi fulgte kampen live!


LES RB SOM E-AVIS

Kjøp og les dagens e-avis

TEGNESERIER



TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Thor Woje
Digitalredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.