...
Kåfjord-ordfører Bjørn Inge Mo. Foto: Ole Åsheim, Nordlys

Fikk avslag på rassikring rett før skredet

Rett før skredet i Lyngseidet, fikk Fjellskred i Troms avslag på en søknad om å rassikre Nordnesfjellet.

Publisert 03.09.2010 kl 20:39 Oppdatert 03.09.2010 kl 20:40

Tips en venn på e-post:


Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har tidligere avslått å bruke midler på å utbedre rassikring og overvåking av skredutsatte Nordnesfjellet. Fredag avslo Olje- og energidepartementet anken fra Fjellskred i Troms.

Fjellskred i Troms er et prosjekt styrt av de rasutsatte kommunene Kåfjord, Lyngen og Storfjord. Ordfører Bjørn Inge Mo (Ap) i Kåfjord kommune, som også er leder for prosjektet, var fredag på Lyngseidet for å møte ordføreren i Lyngen kommune, Hans Karlsen (Frp) for å diskutere avslaget. Én time etter møtet, gikk raset på Lyngseidet.

– Et paradoks

– Jeg kjørte hjem på veien forbi der raset gikk. Da jeg kom hjem så jeg på tekst-TV at det var gått et ras. Da gikk det kaldt nedover ryggen på meg. Det er litt av et paradoks at vi nettopp hadde diskutert problemstillingen rundt rassikring da raset gikk, sier Bjørn Inge Mo til NTB.

Skredet i Lyngen er langt fra det første i området i år. Mo forteller at med større bevillinger til overvåking kunne man hatt en varsling som gjør at det går ut en melding når store fjellmasser løsner. Det ville ikke departementet gå med på.

– De har bevilget mer penger til rassikring over hele landet, men det har gått mer penger til administrasjon og mindre til sikring av folk. Dessuten har de prioritert Vestlandet, og det er jo klart at vi trenger den samme kompetansen og folk til drift her også, sier Mo.

Bekymrede innbyggere

Ordføreren forteller at han flere ganger har fått bekymringsmeldinger fra folk som er bekymret for skredsituasjonen i området og lurer på om Fjellskred i Troms gjør alt de kan for å forbedre situasjonen.

– De er ikke redde for den typen ras som gikk i Lyngen fredag, men for den utrygge situasjonen. Jeg må jo bare svare at vi gjør det vi kan med de midlene vi har. Men etter avslaget på klagen, ser det ut til at vi må innstille overvåkingen i løpet av én uke.

Stoler ikke på departementet

– Tror du raset på Lyngseidet kan føre til at departementet vil vurdere klagen annerledes?

– Jeg har snakket med departementet to ganger på telefon etter raset. De lover at de skal gjøre det de kan, men det tror jeg ikke før jeg ser det. Vi er veldig misfornøyde med departementet. I vårt område har vi 90 potensielle høyrisikoobjekter som krever overvåking, og situasjonen blir stadig mer ustabil i takt med klimaendringene, avslutter ordføreren. (ANB-NTB)

Mest leste saker



...

Mindretallets makt

Kommentar: Mindretallet har med god grunn en spesiell makt nedfelt flere steder i Grunnloven.

Les hele kommentaren her

Siste 10 innenriks

Nekter straffskyld
...

Tidligere Frp-politiker Trond Birkedal erkjenner å ha smugfilmet tenåringer mens de dusjet, men nekter for å ha hatt seksuell omgang med en 15-åring i 2008.

En omkom – tre skadd

Eierskifte, det er fal'i det

Raskere svar i byggesaker

Ønsker nytt klimaforlik

To av tre kjenner trygdesvindlere

Vil stenge internett

Håper på Facebook-tilgang

– Framsto ikke psykotisk

Lærer truet elev på Facebook


Siste bildeserier

Full fest i Florø

...

Her er svenskenes MGP-håp!

...

Christer Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.

Se alle artistene!

McLarens nye formel 1-bil

...

De hotteste trendene

...

Vi viser deg de hotteste og nyeste trendene fra Gave- og interiørmessen i Lillestrøm.

Se bildene her


TIPS OSS

Telefon: 63 80 00 00
SMS: rbtips til 2005
MMS: rbtips til 2005
E-post: tips@rb.no

KONTAKT OSS

Telefon: 63 80 50 50
Telefaks: 63 80 48 70
E-post: E-post: redaksjonen@rb.no
Besøk: Roseveien 1, 2007 Kjeller
Post: Postboks 235, 2001 Lillestrøm

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Thor Woje
Nettredaktør: Arne Kongsnes
Teknisk ansvarlig: Dmitry Valberg

© OPPHAVSRETT

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
rb.no/Romerikes Blad er er ikke
ansvarlig for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.